Lekarz pediatra – na NFZ czy prywatnie?

Lekarz pediatra – na NFZ czy prywatnie?

Polecane portale

Pediatra jako lekarz zajmujący się najmłodszymi pacjentami może przyjmować ich na NFZ, ale także z jego usług skorzystamy prywatnie.

Dzieci często chorują. Przeziębienie, infekcja ucha, biegunka, ospa, alergia czy też pleśniawki to tylko kilka popularnych dolegliwości wieku dziecięcego. Gdy pojawiają się niepokojące objawy warto skonsultować je ze specjalistą – pediatra to lekarz zajmujący się pediatrią, czyli nauką o chorobach występujących u dzieci.

Do pediatry dziecko można zapisać na NFZ – wszystkie osoby do 18. roku życia mogą korzystać z usług lekarzy bez żadnych dodatkowych opłat. Druga opcja to skorzystanie z prywatnych gabinetów lekarskich, które aktualnie cieszą się dużym powodzeniem wśród rodziców. Na co warto się zdecydować?

Dobry pediatra na wagę złota

Dla rodziców najważniejsze jest zdrowie swojej pociechy. Dlatego też bardzo często korzystają oni z pomocy pediatrów – nawet wtedy, gdy objawy nie są poważne. Nie powinniśmy jednak lekceważyć żadnych niepokojących symptomów, ponieważ mogą one świadczyć o wielu różnych schorzeniach.

Właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie dobrego pediatry dla dziecka. Lekarz ten powinien nie tylko posiadać rozległą wiedzę dotyczącą swojej specjalizacji, ale również powinien mieć także odpowiednie podejście do dzieci, by wizyta w jego gabinecie nie była związana z dużym stresem dla malucha.

Dodatkowo, problemy ze zdrowiem u najmłodszych bardzo często pojawiają się nagle, dlatego też pomoc lekarska może być potrzebna także poza standardowymi godzinami przyjęć lub też bez konieczności czekania w długich kolejkach.

Z powyższych powodów wielu rodziców decyduje się obecnie na wizyty u prywatnego pediatry. Specjalista ten może zapewnić najmłodszemu kompleksową i profesjonalną obsługę podczas wizyty – także wtedy, gdy dostanie się do lekarza na NFZ nie jest już możliwe.

Oczywiście, prywatny pediatra to także dodatkowe koszty, niemniej jednak wielu rodziców jest w stanie opłacić wizyty, dbając wtedy o bezpieczeństwo swojej pociechy. Musimy liczyć się wówczas z kosztem wynoszącym od około 80 do nawet 150 złotych.

Prywatnie, ale bezpłatnie – pediatra z kontraktem z NFZ

Warto jednak wskazać, że za profesjonalną opiekę lekarza pediatry wcale nie trzeba płacić. Nie jest wtedy także wymagana wizyta w lokalnym ośrodku zdrowia. Alternatywne rozwiązanie to skorzystanie z usług pediatry przyjmującego w prywatnym gabinecie, ale posiadającego kontrakt z NFZ.

Dzisiaj wiele prywatnych przychodni podpisuje kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby w ten sposób przyjmować więcej pacjentów, a tym samym uzyskać dodatkowe źródło finansowania.

Głównymi atutami korzystania z takich gabinetów pediatrów jest nie tylko wysoki standard świadczonych usług lekarskich, ale również krótszy czas oczekiwania na przyjęcie, a także profesjonalna, miła obsługa.

Jak zmienić lekarza pediatrę na innego?

Rodzice, którzy chcieliby przenieść dziecko do nowego pediatry, muszą wówczas wypisać odpowiednią dokumentację przeniesienia, czyli tak zwaną deklarację wyboru. Deklarację tę podpisuje się tylko w nowej przychodni posiadającej kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego też nie ma potrzeby dostarczania dokumentów do przychodni, z której usług korzystało się dotychczas.

Warto przy tym wskazać, że lekarza można zmienić bezpłatnie dwa razy do roku. Za trzecim razem i za każdym kolejnym trzeba będzie zapłacić 80 złotych. Opłaty tej nie stosuje się wtedy, gdy zmiana jest niezależna od woli rodziców, na przykład jest związana ze zmianą miejsca zamieszkania czy też z zamknięciem dotychczasowej przychodni.

Artykuł powstał we współpracy z Przychodnią Zdrowia Centrum Medyczne UNIMED z Krakowa.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments