Lekarz rodzinny a internista w Krakowie – jakie są różnice?

Lekarz rodzinny a internista w Krakowie – jakie są różnice?

Warto przeczytać

Rola lekarza rodzinnego i internisty w Krakowie

Lekarz rodzinny i internista odgrywają kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej w Krakowie. Stanowią często pierwszy kontakt pacjenta z ochroną zdrowia i diagnozują oraz leczą szeroki zakres dolegliwości.

W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym zajmują się lekarze rodzinni i interniści w Krakowie, jakie są między nimi różnice oraz kiedy należy się konsultować z każdym z nich.

Kim jest lekarz rodzinny w Krakowie

Lekarz rodzinny, zwany też lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Krakowie jest pierwszym specjalistą, do którego pacjent zgłasza się ze swoimi problemami zdrowotnymi. Lekarz ten:

 • Diagnozuje i leczy proste choroby takie jak przeziębienia, grypę, dolegliwości żołądkowe;
 • Sprawuje opiekę zdrowotną nad całą rodziną – dziećmi, dorosłymi oraz osobami starszymi;
 • Decyduje o skierowaniu do specjalisty, jeśli zachodzi taka konieczność.

Zakres kompetencji lekarza rodzinnego w Krakowie jest szeroki, co pozwala na holistyczne i ciągłe podejście do zdrowia pacjentów. Stale się nimi opiekuje, dbając o diagnostykę i profilaktykę, nie tylko na etapie leczenia chorób.

Specyfika pracy internisty w Krakowie

Internista w Krakowie, inaczej niż lekarz rodzinny, specjalizuje się w medycynie wewnętrznej i diagnozowaniu oraz leczeniu chorób osób dorosłych lub powyżej 13. roku życia. Do typowych schorzeń, z jakimi zgłaszają się pacjenci internistów w Krakowie należą:

 • Choroby układu krążenia takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał;
 • Choroby układu pokarmowego, np. choroba wrzodowa, zapalenie żołądka;
 • Choroby układu moczowego;
 • Cukrzyca i zaburzenia gospodarki lipidowej.

Internista diagnozuje pacjentów, a następnie kieruje ich do odpowiednich specjalistów lub kontynuuje leczenie. Jego praca wymaga dogłębnej wiedzy medycznej i ciągłego śledzenia postępów nauki.

Główne różnice między lekarzem rodzinnym a internistą

Mimo iż lekarz rodzinny i internista łączą się w zapewnianiu pacjentom kompleksowej opieki medycznej w Krakowie, pełnią nieco inną rolę:

Lekarz rodzinny

 • Sprawuje opiekę nad całą rodziną, dziećmi, osobami dojrzałymi i starszymi;
 • Diagnozuje podstawowe choroby w różnych grupach wiekowych;
 • Kieruje do specjalistów, jeśli to potrzebne.

Internista

 • Specjalizuje się w chorobach wewnętrznych głównie osób dorosłych;
 • Diagnozuje i leczy szeroki wachlarz schorzeń pacjentów;
 • Konsultuje pacjentów z innymi specjalistami.

Wybór lekarza w Krakowie: rodzinny czy internista?

Decydując się na wizytę u lekarza rodzinnego czy internisty w Krakowie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Rodzaj dolegliwości – czy dotyczą one tylko Ciebie, czy całej Twojej rodziny? Czy to ból gardła u dziecka, czy problemy z ciśnieniem u osoby dorosłej?
 • Powaga schorzenia – czy to stan ostry wymagający konsultacji specjalisty, czy przewlekły, na który cierpisz od dawna?
 • Preferencje osobiste – czy wolisz mieć „swojego” lekarza zaufanego, który zna Cię i Twoją rodzinę, czy specjalistę w wąskiej dziedzinie?

Odpowiadając sobie na te pytania, łatwiej podjąć decyzję, czy umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego czy internisty w Krakowie.

Dostęp do opieki medycznej w Krakowie: lekarze rodzinni i interniści

W Krakowie funkcjonuje rozbudowana sieć placówek ochrony zdrowia zatrudniających zarówno lekarzy rodzinnych, jak i specjalistów takich jak interniści.

Większość mieszkańców posiada przypisanego lekarza podstawowej opieki, jednak w razie potrzeby może także skorzystać z prywatnych konsultacji u lekarzy specjalistów.

Na terenie Krakowa znajduje się kilka dużych szpitali dysponujących specjalistycznymi oddziałami medycyny wewnętrznej oraz kliniki kardiologiczne, endokrynologiczne, pulmonologiczne i inne. Pacjenci mogą więc liczyć na specjalistyczną diagnostykę i opiekę medyczną.

Zarówno lekarz rodzinny, jak i internista odgrywają niezwykle istotną rolę w systemie ochrony zdrowia w Krakowie.

Lekarz rodzinny zapewnia podstawową i ciągłą opiekę medyczną całym rodzinom. Internista natomiast specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób wewnętrznych, głównie osób dorosłych.

Wybierając pomiędzy wizytą u lekarza rodzinnego a internisty, weź pod uwagę rodzaj dolegliwości, ich powagę, preferencje osobiste oraz opinie innych pacjentów.

Pamiętaj, że w Krakowie masz szeroki dostęp zarówno do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak i wysokiej klasy specjalistów. Korzystaj regularnie z badań profilaktycznych i nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli pojawią się niepokojące symptomy.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Różnice pomiędzy lekarzem rodzinnym, a internistą w Krakowie, opisane są w poniższym artykule: https://www.mobica.pl/lekarz-rodzinny-a-internista-w-krakowie-jakie-sa-roznice/  […]