Plac budowy jest miejscem, gdzie nie ma mowy o improwizacji. Oprócz dobrej organizacji pracy oraz grupy fachowców w swojej dziedzinie sprzęt decyduje o powodzeniu przedsięwzięcia. Sprawdź, w co się zaopatrzyć, by plac budowy nie stał się prawdziwym polem minowym dla twojej firmy.
Koparka Marka
Koparka lub też koparko-ładowarka stanowią absolutną podstawę wyposażenia w firmie budowlanej. Warto wspomnieć o wykopie pod fundamenty, który wykonany z użyciem maszyny jest znacznie szybszym sposobem, niż ten wykonany ręcznie. Zamiana dni na godziny mówi sama za siebie. Łopata sprawdzi się, jako narzędzie do wykończenia i doszlifowania wykonanego wykopu. Taki podział prac to znacznie lepsze rozwiązanie z punktu widzenia ekonomii sił pracowników i terminowości następnych etapów budowy. Z kolei dzięki koparko-ładowarce łatwo i szybko pozbędziemy się pozostałości po pracach ziemnych.
Dostojny żuraw
Na drugim miejscu w rankingu najpotrzebniejszych maszyn budowlanych znajduje się żuraw w duecie z podnośnikiem hydraulicznym. Sprawdzą się one szczególnie podczas budowy większych obiektów, które wymaga podnoszenia okazałych konstrukcji, a także przenoszenia wielkogabarytowych elementów na duże wysokości i to często w trudnym terenie. Nie bez powodu zyskał potoczną nazwę dźwig. Kotwiony do budynku czy przejezdny, z różnym typem i długością wysięgnika zakończonego hakiem. Parametry możemy dowolnie konfigurować i dostosować do charakteru wykonywanych prac. Ta największa często maszyna budowlana zdecydowanie dźwiga ciężki temat prac budowlanych.
Zakręcona maszyna
Prędzej czy później, na którymś z etapów budowy niezbędna okaże się betoniarka. Warto zdecydować się na zakup tego niedrogiego, a podstawowego sprzętu budowlanego. Mieszanka betonowa, zaprawa cementowa czy wapienna to wszystko dzieło betoniarki. Rynek oferuje maszyny mieszalnicze o różnej mocy silnika i kształcie mieszalnika. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesuje nas maszyna mobilna, czy może stacjonarna. Nie warto zastanawiać się nad zastąpieniem maszyny pracami ręcznymi. Duże inwestycje wymagają bowiem pełnego osprzętowania, zastępującego cały sztab fachowców.
W jak widłak, w jak walec
Choć pełnią dwie różne funkcje, to są tak samo istotnymi maszynami budowlanymi. Widłak jest odpowiedzialny za przewożenie materiałów budowlanych o znacznej masie, walec zaś za zagęszczanie gruntów w robotach ziemnych. Różny napęd, liczba i kształt wałów walcu oraz rodzaj napędu, przeznaczenie i sposób kierowania–to wybory, których musimy dokonać, decydując się na te maszyny. Nie można również zapominać o niezbędnych uprawnieniach operatorów, którzy są niemal tak samo istotni, jak mechanizm sprzętu.
Nie ma zysku bez nakładu
Dobry sprzęt, który nie zawiedzie w trudnych warunkach, jest tym, czego oczekują właściciele firm budowlanych. Mimo iż jest to absolutna podstawa wszelkich prac, wciąż jeszcze istnieje grupa przedsiębiorców, którzy chcą tanim kosztem uzyskać zamierzone rezultaty. Trzeba jednak wziąć sobie do serca złotą zasadę wszelkich inwestycji–by, móc coś wyjąć, trzeba coś włożyć.