Metody usuwania blizn

Metody usuwania blizn

zdrowie i uroda

Widoczne blizny mogą podkopać samoocenę. Wiele osób pragnie się ich pozbyć, nawet jeśli nie są zbyt wielkie i obiektywnie rzecz ujmując, wcale nie rzucają się w oczy. Dawniej do dyspozycji zainteresowanych pozostawały jedynie domowe, uciążliwe i nieefektywne sposoby. Na szczęście dziś medycyna poszła już tak mocno do przodu, że większość blizn, nawet tych większych, da się bez trudu usunąć. Oto najpopularniejsze, nowoczesne i bezpieczne sposoby ich usuwania oraz pomniejszania widoczności.

Metody usuwania blizn

Czym jest blizna?

Powstawanie blizn jest całkowicie naturalnym procesem, zachodzącym w ludzkiej skórze. Bliznowacenie jest elementem procesu gojenia, zwłaszcza większych ran. W miejscu, które zostało mechanicznie uszkodzone, powstaje nowa tkanka, silnie unaczyniona. Niestety, nie zawsze jest gładka, zwykle nie odpowiada strukturą ani odcieniem zdrowej skórze dookoła – stąd nieestetyczny efekt. Im więcej czasu mija od urazu, tym mocniej rozrasta się blizna. Dziś w medycynie mówi się raczej o ukrywaniu blizn, czy też zmniejszeniu ich widoczności, nie o usuwaniu. Nie da się sprawić, by blizna całkowicie zniknęła i została zastąpiona zdrową, gładką skórą.

Efekty zastosowanych zabiegów zależą od wielu czynników – wielkości i pierwotnego wyglądu blizny, a także czasu, który upłynął od momentu doznania urazu. Istnieją dziś metody na tyle skuteczne, że blizny stają się niemal niewidoczne. Oto kilka z nich.

Sztuczne wspomaganie naturalnej regeneracji

Polegają na wstrzykiwaniu pod skórę substancji, które przyspieszają regenerowanie tkanki, lub na pobudzaniu na różne sposoby komórek do wytwarzania kolagenu i elastyny. Bardzo popularna jest tutaj mezoterapia. W bliznę wstrzykuje się kwas hialuronowy, który nawilża skórę i zwiększa jej napięcie. To świetna metoda na usuwanie niezbyt głębokich i rozległych blizn. Wstrzykuje się również osocze bogatopłytkowe, otrzymane z krwi pacjenta. Te metody można z powodzeniem nazwać wspieraniem naturalnych procesów regeneracyjnych skóry.

Z kolei jonoforeza wtłacza z pomocą ładunków elektrycznych jonu miedzi lub wapnia pod skórę. To z kolei poprawia krążenie i stymuluje odnowę. Podobnie działa sonoforeza, wykorzystuje jednak ultradźwięki.

Laserowe zabiegi

Bardzo popularne, bywają łączone z wyżej opisanymi metodami. Za pomocą wiązek promieni lasera usuwa się tkankę łączną z blizny. Komórki, pobudzone za pomocą lasera, intensywnie produkują kolagen, który sprawia, że skóra staje się gładka. Zwykle konieczne jest powtórzenie zabiegu kilkukrotnie – to bardzo skuteczna metoda, choć wiele osób zniechęca koszt oraz wizja bólu, który towarzyszy zabiegom.

Bliznowce – chirurgia plastyczna

W przypadku rozległych i bardzo widocznych blizn można też zastosować chirurgię plastyczną. Operacja nie sprawi, że blizna będzie całkiem niewidoczna, zmniejszy ją jednak do rozmiarów, które pozwolą użyć lasera lub innych zabiegów ze sporą skutecznością. Operacje przeprowadza się głównie przy występowaniu bliznowców, czyli szczególnie rozbudowanych, rozrośniętych i szpecących blizn.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments