Nie da się ukryć, że praca marynarza jest bardzo trudna i wymagająca. Mimo to, wiele osób pracujących w tym zawodzie nie wyobraża sobie życia bez morza. Każda podróż wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Nie sposób zapomnieć o morskim świadectwie zdrowia. Jest to bowiem jeden z najistotniejszych dokumentów, w który powinien wyposażyć się każdy marynarz.
Spis Treści
Czym jest morskie świadectwo zdrowia?
Morskie świadectwo zdrowia to nic innego jak dokument, który należy dostarczyć jeszcze zanim wypłyniemy na pełne morze. Oczywiście nie dotyczy on osób, które są jedynie gośćmi statków morskich. Każdy marynarz, a zwłaszcza ten, który odgrywa ważną rolę na statku morskim, musi jednak o morskim świadectwie zdrowia pamiętać. O jego uzyskanie należy postarać się odpowiednio wcześniej, po to, aby otrzymać je na czas. Aby móc cieszyć się wspomnianym wyżej świadectwem, niezbędne jest poddanie się pewnym badaniom oraz pozytywne ich przejście.
Jeżeli w testach wystąpią poważne odchylenia od norm, może dojść do odmowy wydania morskiego świadectwa zdrowia. Wyniki badań interpretowane są przez lekarza, który decyduje o tym czy można wystawić marynarzowi dokument, jakim jest morskie świadectwo zdrowia czy też nie. Uprawnionym do wystawiania takiego świadectwa jest tylko i wyłącznie lekarz, którego zaakceptował Urząd Morski funkcjonujący w kraju. Przeważnie są to lekarze specjalizujący się w medycynie pracy.Nierzadko świadectwo na podstawie badań mogą wystawiać także lekarze sportowi. Świadectwa morskie są wydawane na formularzu, do którego wystawienia uprawniony jest kraj bandery.
Jakim badaniom należy się poddać, aby otrzymać świadectwo zdrowia?
Osoby, które są zainteresowane otrzymaniem morskiego świadectwa zdrowia muszą poddać się badaniom, co zostało już zresztą wspomniane powyżej. Jakie to będą badania? Do tych najbardziej podstawowych należy z całą pewnością zaliczyć badania laboratoryjne krwi oraz ogólne badanie moczu. Nie sposób również nie wspomnieć o tym jak bardzo istotne jest wykonanie badania jakim jest prześwietlenie płuc.W niektórych przypadkach marynarz musi się również poddać wizycie u dentysty, aby mógł on ocenić stan uzębienia. Testy wysiłkowe również są wskazane, ale tylko w niektórych przypadkach. Każdy marynarz, który chce uzyskać morskie świadectwo zdrowia powinien również pozytywnie przejść test na daltonizm. Nie da się bowiem ukryć, że praca na morzu wymaga zdolności prawidłowego rozróżniania barw.
Często wykonywane są również testy na obecność alkoholu czy narkotyków. Marynarz pod wpływem środków odurzających mógłby bowiem stać się przyczyną niekorzystnych zdarzeń na pokładzie statku. Dlatego też zbadanie tego czy znajduje się on pod wpływem środków psychoaktywnych jest niezbędne. Nie można bowiem w żadnym stopniu narażać pasażerów statku. Jeżeli jednak pozytywnie przejdziemy wszystkie wyżej wymienione testy oraz badania, istnieją spore szanse na to, że morskie świadectwo zdrowia zostanie nam wydane. Po jego otrzymaniu będziemy mieli możliwość wejścia na pokład statku i rozpoczęcia podróży morskiej.
Artykuł powstał we współpracy z hms-assistance24.com |