Na co zwrócić uwagę, wybierając agencję pośrednictwa pracy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając agencję pośrednictwa pracy?

Polecne i promocje

Usługi agencji pośrednictwa pracy cieszą się sporą popularnością, szczególnie wśród osób pragnących wyjechać na jakiś czas do pracy za granicę. Nic dziwnego, że rynek ten w przeciągu ostatnich lat mocno się rozrósł – nietrudno dziś znaleźć agencje specjalizujące się w pośrednictwie zleceń dla różnych fachowców. Z jednej strony daje to pracownikom duża swobodę wyboru, z drugiej zaś – utrudnia dokonanie tego wyboru. Na co warto zwrócić przy tym uwagę?

Legalność agencji

Zanim zdecydujemy się na nawiązanie współpracy z daną agencją pracy, należy sprawdzić, czy firma aby na pewno działa legalnie. Nie jest to w dzisiejszych czasach problemem – wystarczy upewnić się, że widnieje ona w Krajowym Rejestrze Sądowniczym oraz jak długo działa na rynku. Jeśli tak jest, mamy pewność, że oferowane przez nie zlecenia pracy są w pełni legalne i bezpieczne. Należy wystrzegać się kontaktów z agencjami, które oferują ponadprzeciętne wynagrodzenia, a jednocześnie nie widnieją w żadnych państwowych rejestrach. Zazwyczaj działają one w celu wyłudzenia danych osobowych bądź pieniędzy. Nawet jeśli za ich pośrednictwem faktycznie znajdziemy pracę, brak legalnej umowy powoduje, że możemy dużo więcej stracić, niż zarobić.

Wiek agencji

Skoro wiemy już, że agencja, która wzbudziła nasze zainteresowanie działa legalnie, możemy przyjrzeć się jej bliżej. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, od jak dawna agencja działa na rynku. Ta jedna, prosta informacja może bardzo wiele nam powiedzieć, przede wszystkim to, w jaki sposób agencja radzi sobie wśród konkurencji, czy cieszy się renomą wśród pracowników i zleceniodawców, czy dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków. Ponadto oczywiste jest, że agencje z długim stażem mają więcej doświadczenia, przyciągają lepsze oferty i lepiej radzą sobie z różnymi nieoczekiwanym wyzwaniami. Przykładem jest tutaj agencja Prestige24h.pl, specjalizująca się w pośrednictwie pracy dla opiekunów i opiekunek – w ciągu 12 lat działalności pomogła znaleźć zatrudnienie dla ponad 2000 osób.

Obsługa i pomoc dla pracowników

Z formalnego punktu widzenia to agencja jest firmą-pracodawcą – pracownik, który podpisuje z nią umowę jest niejako wypożyczany innym podmiotom (firmom bądź osobom prywatnym), aby świadczył pracę na ich rzecz. Przykładowo: agencja opiekunek seniorów zatrudnia chętnych opiekunów, a następnie wysyła ich w delegację, gdzie przez określony czas opiekują się daną osobą. Jako pracodawca, agencja zobowiązana jest do dopełnienia wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem, przede wszystkim przygotowania umowy, ubezpieczenia, wypłacania pensji, a jeśli praca odbywa się za granicą, to np. zajmuje się zorganizowaniem transportu. Jeśli wybrana agencja nie wykonuje tych zadań, jest to wyraźny sygnał, by nie podejmować z nią współpracy. Bardzo ważne jest również to, by agencja zapewniała swoim pracownikom wszelkie niezbędne wsparcie w sytuacjach spornych ze zleceniodawcą. Przypisany do pracownika koordynator dba między innymi o to, by praca, którą pracownik wykonuje nie wykraczała poza zakres ujęty w umowie oraz aby pracownik był traktowany przez zleceniodawcę w sposób godny i sprawiedliwy.

Ilość zleceń

Celem nawiązania współpracy z agencją jest ułatwienie sobie dostępu do zatrudnienia. Nie może on zostać osiągnięty, jeśli agencja nie dysponuje odpowiednio dużą bazą zleceń. A zatem przed nawiązaniem współpracy z agencją warto sprawdzić ile potencjalnych zleceń możemy dzięki niej uzyskać – im jest ich więcej, tym lepiej. Po podpisaniu ogólnej umowy z agencją każde kolejne zlecenie jest wykonywane na podstawie dodatkowych ustaleń.

Wymogi co do pracowników

Wiele agencji specjalizuje się w poszukiwaniu pracy dla konkretnej grupy pracowników. Stąd też mają one pewien standard wymogów, które pracownik musi spełnić, by móc liczyć na znalezienie zatrudnienia za jej pośrednictwem. Warto zwrócić uwagę między innymi na to, czy do podjęcia pracy potrzebne są specyficzne kwalifikacje zawodowe, jakie trzeba mieć doświadczenie, a także – jeśli praca ma być wykonywana za granicą – na jakim poziomie należy znać lokalny język.

Opinie innych pracowników

W dzisiejszych czasach poznanie opinii o danej firmie nie jest żadnych problemem. Byli i obecnie klienci oraz pracownicy bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami ze współpracy, zarówno tymi dobrymi, jak i negatywnymi – wystarczy przejrzeć media społecznościowe. Z drugiej strony warto podchodzić z dystansem do opinii z Internetu, gdyż nie zawsze możemy mieć pewność, kto jest ich autorem. Dużo bardziej wiarygodnym źródłem informacji z pierwszej ręki są relacje osób, które znamy osobiście. Jeśli szukamy pracy przez agencję, warto wśród znajomych poszukać kogoś, kto mógłby nam pomóc swoimi doświadczeniami – osoba taka nie będzie miała żadnej motywacji, by nas okłamać.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments