O czym należy pamiętać przy organizacji pogrzebu?

O czym należy pamiętać przy organizacji pogrzebu?

Aktulności

Strata bliskiej nam osoby jest niezwykle trudnym wydarzeniem, na które nie można się przygotować. Każdy, kto traci ukochaną osobę, pragnie jednak godnie ją pożegnać. W tym celu najczęściej urządzana jest ceremonia pogrzebowa. Aby przebiegła ona we właściwy sposób, musi być odpowiednio przygotowana. Warto więc mieć świadomość tego, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę.

Przygotuj właściwe dokumenty

Aby móc zorganizować pogrzeb, konieczne jest przygotowanie właściwych dokumentów. Najważniejszym z nich jest zdecydowanie akt zgonu. Bez tego dokumentu niemożliwe będzie zorganizowanie pochówku. Kartę zgonu zawsze wystawia lekarz. Akt zgonu to jednak niejedyny dokument, który należy posiadać, jeżeli chcemy zorganizować pogrzeb. Niezbędny jest również dowód osobisty osoby zmarłej.

Wreszcie, przyda się nam również zaświadczenie z zakładu pracy bliskiej nam osoby, która zmarła. Skompletowanie większości z tych dokumentów jest najczęściej dość proste. Jeżeli jednak mamy jakiekolwiek trudności, warto poprosić kogoś o pomoc. Śmierć bliskiej osoby sprawia bowiem, że nawet proste na pozór czynności stają się niewyobrażalnie trudne do wykonania.

Wybierz zakład pogrzebowy

Kiedy skompletujemy już wszelkie nieodzowne nam dokumenty, pozostaje wybór zakładu pogrzebowego. Zdecydowana większość ludzi stara się znaleźć zakład, który będzie realizował usługi w sposób rzetelny i skrupulatny.

Warto więc dowiedzieć się, który zakład pogrzebowy świadczący usługi w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zmarłej posiada pozytywne opinie. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większe prawdopodobieństwo tego, że dany zakład świadczy usługi w sposób profesjonalny. Zakład pogrzebowy pomoże zorganizować transport ciała zmarłego, a także zatroszczy się o obsługę ceremonii pogrzebowej.

Z zakładem pogrzebowym należy ustalić ważne kwestie, takie jak, chociażby dzień pochówku. Niektórzy życzą sobie, aby zakład pogrzebowy zatroszczył się również o pożegnalną muzykę na cmentarzu. Bardzo wiele zakładów współpracuje z trębaczami, którzy grają dla osoby zmarłej pożegnalną melodię.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Organizując pogrzeb, należy również zdecydować o tym, jaki będzie miał on charakter. Jeśli osoba zmarła była głęboko wierząca, warto zorganizować jej ceremonię o charakterze religijnym. W Polsce najczęściej organizowane są pogrzeby w obrządku katolickim. Należy więc udać się do księdza i poprosić o ustalenie dogodnego terminu ceremonii.

Bardzo wiele osób zastanawia się również nad oprawą muzyczną pogrzebu. Ta kwestia również jest do ustalenia. Warto również zamówić w kwiaciarni wieńce pogrzebowe, dzięki którym możliwe będzie udekorowanie grobu osoby zmarłej. Zawsze warto zastanowić się także nad tym, jak ubrać zmarłego i co włożyć mu do trumny.

Osoby starsze zazwyczaj posiadają w swoich szafach ubrania, w których chciałyby być pochowane. W przypadku osób młodych, nieprzygotowanych na nagłą śmierć, warto kierować się własną intuicją przy doborze garderoby. Jeśli pogrzeb odbywa się w obrządku katolickim, należy także zastanowić się nad włożeniem do trumny książeczki do nabożeństwa czy różańca.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z Pogrzebyeden.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments