Spis Treści
Czym właściwie jest kryptowaluta?
Kryptowaluta to tzw. umowna jednostka płatnicza, która funkcjonuje jedynie w sferze wirtualnej. Olbrzymią rolę w istnieniu kryptowalut odgrywa kryptografia, sztuka szyfrowania, której zadaniem jest zabezpieczenie danych przed zagrożenia wydostania się ich do osób niepowołanych. Ich funkcjonowanie określa się mianem rozproszonego systemu księgowego, który zapewnia użytkownikom dużą swobodę, anonimowość i niezależność. Kryptowaluta ma charakter unikatowy, co oznacza, że do danej jednostki płatniczej dostęp ma jedynie jej posiadacz. Najważniejszą cechą związaną z obrotem umownych jednostek płatniczych jest całkowity brak pośredników i odbywanie się transakcji jedynie pomiędzy kontrahentami stanowiącymi stronę wymiany. Oznacz to uwolnienie transakcji od pośredników, którymi mogą być np. banki.
Zalety kryptowalut
Kryptowaluty są całkowicie niezależnymi środkami płatniczymi, co stanowi chyba ich największą zaletę. Nie istnieje żadna centralna czy odgórna jednostka, która kontrolowałaby, czy sankcjonowała posiadanie i obrót tych wirtualnych środków płatniczych. Przechowywane są one w portfelach posiadacza na komputerze lub smartfonie. Wszystkie odbywające się transakcje wolne są od pośredników. Oznacza to brak jakichkolwiek informacji, które mogłyby trafić np. do urzędu skarbowego. Nie istnieje także możliwość zajęcia czy zablokowania konta, na którym posiadacz przechowuje swoje kryptowaluty. Stwarza to olbrzymie poczucie niezależności wobec centralnych systemów finansowych i zapewnia pełną swobodę dysponowania zgromadzonymi środkami. Brak jakiegokolwiek nadzoru i jednostki odgórnej, która kontrolowałaby obieg kryptowaluty, sprawia, że o jej ilości decyduje jedynie jej twórca, realną zaś wartość danej jednostki ustalają prawdziwe prawa rynku, nie zaś monopol państwowy. Wartość zatem kryptowaluty nie jest zależna od rządu czy banku centralnego. Dzięki temu, są one wolne od zagrożenia inflacyjnego.
Bitcoin najpopularniejszą kryptowalutą
Najbardziej popularną internetową walutą na świecie jest Bitcoin, który pojawił się w roku 2009. Formuła tej jednostki płatniczej została opracowana przez tajemniczą grupę, która używa pseudonimu Satoshi Nakamoto. Pierwotnie, Bitcoin wykorzystywany był przy pokrywaniu niewielkich transakcji. Dziś staje się wręcz oficjalnym środkiem płatniczym, który honorują np. niektóre restauracje. Nie to jednak świadczy najdobitniej o wzroście popularności tej kryptowaluty. Najważniejszą jej cechą jest bowiem fakt, że staje się ona środkiem płatniczym przy naprawdę wielkich transakcjach. Dla przykładu, warto podać, że koncern deweloperski Aston Plaza and Residences ogłosił, że będzie przyjmował płatność Bitocinami za rezydencje mieszkaniowe w Dubaju. Niektóre uniwersytety honorują ten środek płatniczy w ramach czesnego za semestr nauki. Tak jest w przypadku cypryjskiej uczelni w Nikozji. Bitcoin rozwinął się zatem od drobnych płatności za usługi internetowe, przez pokrycie rachunku za pizzę i Colę, do możliwości nabycia apartamentu w Dubaju.
Czym jest Bitcoin?
Bitcoin to najbardziej popularna waluta internetowa, która jest w pełni zdecentralizowana, nieposiadająca nad sobą żadnej jednostki emisyjnej. Cechą charakterystyczną Bitocina jest jego otwarta struktura, a dokładniej rzecz ujmując posiada ona otwarty kod źródłowy. Oznacza to, że dostęp do niego ma każdy użytkownik, który zyskuje możliwość podglądu działania waluty. Jednostka ta funkcjonuje w sieci bezpośredniej wymiany, którą zwykło się określać mianem P2P. To, co wyróżnia to środowisko wymiany czy obrotu, to fakt, że nikt nie sprawuje kontroli ani władzy nad siecią. Zamysłem twórcy było stworzenie waluty wirtualnej, która ma funkcjonować i być tworzona przez ludzi i dla ludzi. Wszelkie próby naniesienia zmian w charakterystyce waluty lub sposobu jej obracania, muszą uzyskać zgodę większości użytkowników. Oznacza to, że społeczność Bitcoina funkcjonuje na zasadach demokratycznych. Nawet twórca samodzielnie nie może zmienić struktury waluty.
Bitcoin zaprzeczeniem pieniądza fiducjarnego
Najważniejszą cechą Bitcoina jest funkcjonowanie za zasadzie zaprzeczenia pieniądza fiducjarnego. Czym on jest? To waluta, która emitowana jest przez banki o charakterze centralnym i nie ma ona realnego pokrycia w dobrach. Wartość opiera się na monopolistycznym w swoim działaniu ustalaniu jej przez państwo, popycie fiskalnym i zaufaniu użytkowników, czyli obywateli kraju. Zupełnym zaprzeczeniem tak rozumianej waluty jest Bitcoin. Żadna jednostka centralna nie określa jego wartości. Zaufanie użytkowników ustępuje miejsca dowodowi matematycznemu. Bitcoin nie może być drukowany.
Wartość Bitcoina
W przypadku Bitcoina nie można mówić o wartości z góry określonej. Wytwarza ją prawo rynku, popyt i popularność. Inaczej mówiąc, Bitcoin ma wartość taką, jaką użytkownik zechce zapłacić za dane dobro. Oczywiście, można wskazać pewien aktualny „kurs” i cenę zakupu waluty. Nie jest ona jednak ustalana z góry, a stanowi odzwierciedlenie średniego trendu rynkowego. Wartość wzrasta wraz z pojawianiem się większej ilości użytkowników. Początkowo Bitcoin wart był ok. kilku centów (dolarów). Obecnie, jego wartość można oszacować mniej więcej na poziomie czterech tysięcy dolarów.
Opracowanie: https://odkryjbitcoin.pl