Popularne rozwiązania w automatyzacji przemysłu

Popularne rozwiązania w automatyzacji przemysłu

Artykuł Miesiąca

Niewielu z nas wie, czym są te popularne rozwiązania w automatyzacji przemysłu, bo sam charakter automatyzacji zależy od branży. Mowa tu dokładnie o tym, że produkcja popularnych samochodów kompaktowych, to także wytłaczanie błotników i paneli bocznych drzwi z blachy stalowej za pomocą potężnych pras hydraulicznych, które na dokładkę działają niezwykle szybko.

Automatyzacja, jeśli chodzi o motoryzację

Wielu z nas wie doskonale o tym, że automatyzacja, jeśli chodzi o produkcję popularnych modeli aut użytkowych i kompaktowych polega na szybkim tłoczeniu błotników i bocznych paneli drzwiowych. Mowa tu dokładnie o tym, że spora rolka blachy stalowej o masie ponad dwudziestu ton powinna się zmienić w kilkaset wytłoczonych paneli blaszanych w ciągu kilkudziesięciu minut.

Normą jest też i to, że obecnie przedsiębiorcy pracują nad tym, by proces wytłaczania jednego panelu drzwiowego był krótszym o te kilka setnych sekundy, bo dzięki temu w skali dnia wyprodukuje się więcej aut.

Takie przyśpieszanie w przypadku automatyzacji wpływa na to, że w mniej niż dzień ponad tona półproduktów ze stali staje się gotowym autem klasy kompakt, choć produkowanie tanich i małych aut to nie produkowanie czegoś, co ma sprawiać kierowcom frajdę z jazdy i to przez dekady, bo w czasach obecnych producentów aut interesuje raczej to, by ludzie je wymieniali co kilka lat.

Rola oprogramowania komputerowego w automatyzacji

Obecne czasy to też wiele typów aplikacji i drogich programów komputerowych. Wiele z nich powiązanych jest z liniami produkcyjnymi. Mowa tu dokładnie o tym, że programy komputerowe nadzorują pracę robotów tłoczących blachy i robotów spawalniczych w fabrykach maszyn rolniczych, czy też w fabrykach aut kompaktowych. Te programy komputerowe nie tylko wpływają na tempo, czy też na płynność produkcji, ale też diagnozują maszyny na linii produkcyjnej.

Mowa tu dokładnie o tym, że maszyna tnąca blachę ma tarczę tnącą, a oprogramowanie informuje techników z danej fabryki, kiedy trzeba daną tarczę tnąca wymienić na nową lub kiedy inny istotny element tej maszyny pracuje zbyt wolno, czyli zużywa się w sensie eksploatacyjnym. Nadzorowanie tego zużycia przez program jest ważne, bo dzięki temu technicy nie tracą czasu na sprawdzanie każdej maszyny.

Na czym polega przyśpieszanie w automatyzacji?

Jednym z przykładów przyśpieszania w automatyzacji polega na tym, że maszyna, która wytłacza panel boczny drzwi popularnego modelu auta użytkowego i wytłacza go i wycina do wymiarów, które sztywno określa projekt. Jednym słowem wiele znaczy to, by jedna maszyna wykonywała aż dwa lub nawet trzy zadania w ułamku sekundy. Dlatego te maszyny na liniach produkcyjnych stają się bardziej zmyślnymi.

Problem tkwi jedynie w tym, że ludzkiej zręczności i pomysłowości maszyny jeszcze długo nie osiągną i dlatego w wielu fabrykach ludzie nadal odgrywają ważną rolę. Tak będzie jeszcze przez długie lata i dlatego też przedsiębiorcy będą musieli zadbać o to by ludzie i maszyny sobie wzajemnie nie przeszkadzali. Dlatego niektóre hale produkcyjne mają tunele pod podłogą, po to by ludzie mogli dojść do własnych stanowisk pracy i nie zakłócać pracy szybko funkcjonujących maszyn.

Artykuł powstał przy współpracy z Corobotics.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments