Pożyczki pod zastaw nieruchomości - jak z nich skorzystać?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – jak z nich skorzystać?

Gospodarka i finanse

Pożyczka pod zastaw nieruchomości, to jedna z opcji, którą można rozważyć, jeśli zdolność kredytowa w ocenie banku nie była wystarczająca do tego, by wyrazić zgodę na udzielenie klientowi pożyczki.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – jak z nich skorzystać?

Niekiedy jest tak, że potrzebujemy gotówki niemalże na już, co może być spowodowane sytuacją, najczęściej niezaplanowaną, jak na przykład uszkodzenie samochodu w takim stopniu, że nie ma sensu poddawać go naprawie lub podjęcie decyzji o generalnym remoncie w mieszkaniu czy też szereg innych wydatków, które musimy ponieść. Nie każdy ma, bowiem taki zwyczaj, aby systematycznie odkładać pewną kwotę na tzw. „czarną godzinę”, zatem kwestie oszczędności w tym przypadku w ogóle nie wchodzą w grę.

Co więc najczęściej robimy, aby uzyskać środki finansowe? No właśnie, podejmujemy decyzję o zawarciu umowy kredytowej. Nie zawsze jednak droga od naszej decyzji, do faktycznego zrealizowania tego planu jest prosta. Bywają sytuacje, gdy bank podejmuje decyzję, że nasza zdolność kredytowa nie jest dla niego wiarygodna, wobec czego nie udzieli nam pożyczki. Bank dokonuje, bowiem takiej oceny na podstawie zebranych w kwestionariuszu informacji. Nie bez powodu, więc jesteśmy pytani o źródło dochodu, staż pracy, inne zobowiązania w postaci np. kart kredytowych, ilość osób na utrzymaniu itd. są to dla banku cenę informacje, na podstawie, których kalkuluje czy pożyczając nam określoną sumę na wskazany okres czasu, będzie w stanie od nas tę kwotę na pewno odzyskać. Niekiedy na podstawie tych wyliczeń i spekulacji wydawana jest decyzja pozytywna, jednakże czasem bank wysyła odmowę i w takiej sytuacji nie ma możliwość zawarcia umowy kredytowej. Jeśli natomiast wasza historia kredytowa w przeszłości dotyczyła naruszania terminowości wpłat, niezachowania harmonogramu lub zaniechania spłaty, to możecie być pewni, że bank również i takie kwestie zweryfikuje.

Co dalej?

Co w przypadku, gdy jedna z podanych sytuacji dotyczy właśnie nas, a mimo to potrzebujemy pozyskać zgodę na kredyt? Tutaj z pomocą przyjść może rozwiązanie zawarcia pożyczki pod zastaw nieruchomości. W praktyce wygląda to tak, że mając nieruchomość na własność, potencjalny kredytobiorca wyraża zgodę na wpisanie banku pod hipotekę, tym samym staje się on współwłaścicielem danej nieruchomości. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie kwoty kredytu, na wypadek gdyby kredytobiorca stracił płynność finansową i nie mógł z jakiegoś powodu nadal spłacać swoich zobowiązań względem banku. Bank, jako współwłaściciel nieruchomości ma wówczas prawo do przejęcia jej na poczet niespłaconego długu.

Rozwiązanie to z pewnością jest pomocne dla każdego, kto potrzebuje zastrzyku gotówki w postaci pożyczki, ale, jak już zostało wspomniane powyżej, nie otrzymał pozytywnej odpowiedzi z banku na temat zdolności kredytowej. Pożyczka pod zastaw nieruchomości cechuje się też dłuższym okresem kredytowania np. 10-letnim, co w wielu przypadkach jest korzystnym rozwiązaniem.

Warto zaznaczyć, że jeśli bierzesz pod uwagę tego rodzaju pożyczkę, to nie musisz się martwić o odrzucenie wniosku z powodu negatywnej weryfikacji zdolności kredytowej, natomiast bank może zaznaczyć w umowie, iż wymaga, na czas trwania umowy, aby nieruchomość była dodatkowo ubezpieczona. Tego rodzaju adnotacje są oczywiście wcześniej omawiane z pracownikiem banku, zatem istnieje możliwość zapoznania się z nimi jeszcze przed podpisaniem umowy.

Więcej informacji
Tekst powstał we współpracy z Konsorcjum Finansowe udzielającym pożyczek pod zastaw nieruchomości na terenie całej Polski

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments