Interakcja użytkownika z systemem odbywa się poprzez interfejs, czyli tę część urządzenia elektronicznego, która pozwala na komunikację z oprogramowaniem i sprzętem.
Człowiek nie ma zdolności rozmawiania z maszynami, ale chce w pełni wykorzystywać ich coraz bardziej zaawansowane możliwości, a tym samym ceni łatwość obsługi urządzenia. Z tego powodu projektowanie interfejsu użytkownika jest jednym z istotnych etapów projektowania urządzeń elektronicznych.
Spis Treści
Interfejsy użytkownika a projektowanie przemysłowe
Interfejsem użytkownika nazywana jest przestrzeń, w której dochodzi do interakcji. Celem integracji jest skuteczne i wygodne operowanie maszyną i kontrolowanie jej, przy czym maszyna ta dostarcza użytkownikowi zwrotnych informacji, dzięki czemu operator z większą łatwością podejmuje kolejne decyzje dotyczące użytkowania sprzętu. Projektowanie przemysłowe uwzględnia zarówno warstwę wizualną całego urządzenia elektronicznego (wzornictwo przemysłowe), jak i projektowanie interfejsu. Specjalistami zajmującymi się projektowaniem interfejsów są projektanci interakcji lub architekci informacji. Osoby wykonujące te zawody łączą przygotowanie techniczne z wiedzą psychologiczną o przetwarzaniu informacji przez człowieka, a także z wiedzą o funkcjonalności programów i aplikacji.
Projektowanie urządzeń elektronicznych – interfejs graficzny (GUI)
Niezależnie od rodzaju interfejsu (m.in. wbudowany ekran dotykowy, aplikacja mobilna lub aplikacja sieciowa) kluczowym elementem w pracy projektantów jest staranne zaprojektowanie interfejsu graficznego (GUI). Interfejs ma dostarczać niezbędnych funkcjonalności, przy czym korzystanie z niego powinno wywoływać pozytywne wrażenia. Z konieczności połączenia tych dwóch aspektów zdają sobie sprawę specjaliści w dziedzinie projektowania urządzeń elektronicznych (zobacz evatronix), którzy w codziennej pracy przestrzegają najważniejszych zasad dotyczących projektowania interfejsu użytkownika. Interfejs powinien być podzielony na różne obszary przeznaczone do różnych celów, powinien też uświadamiać użytkownika, w którym miejscu się znajduje i co oznaczają prezentowane informacje. Bardzo ważna jest tutaj estetyka i równowaga pomiędzy ilością prezentowanych informacji, a ich formą graficzną. Ważne jest także to, by interfejs ułatwiał działania użytkownika – ilość kroków wiodących do osiągnięcia celu powinna być jak najniższa.