Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Wolin

Zachodniopomorskie

Płaskostopie polega na wszystkim obniżeniu sklepienia stopy lub chociaż jej obniżeniu. Stopa która nie ma płaskostopia nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża. Kości tej stopy są łuk. U stopy która planuje płaskostopie niestety tak się nie dzieję.

Promocja Deichmann Gościno

U tej roli powraca do zaniku łuków stopy, wtedy stopa zatrzymuje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie ma do 40% ludzi. Aby uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom stawiającym swoje podstawowe etapy, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest okazją płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy. Wybierane są dwa rodzaje płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

promocja Deichmann
promocja Deichmann

Płaskostopie podłużne, będące produktem obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w jakim stopa wytwarza się wielka i wydaje swoją elastyczność. Płaskostopie występuje w dowolnym wieku.

zobacz również Karta podarunkowa Deichmann

U maluchów do około 3-4. roku życia płaskostopie jest prawie fizjologiczne, a związany jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i złych mięśni. Tym typem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z wzrostem dziecka. Deformacja stopy w skórze płaskostopia zmienia prawidłowe tematy jej utrzymania. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp i dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale również łydek oraz kręgosłupa. Gra tym nacisk na dno w tle stopy do ostatniego nieprzystosowanym skutkuje składaniem się na podeszwie stopy bolesnych i trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może również doprowadzić do rozwoju wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego czyli w ekstremalnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i mienie obuwia i chodzenie. Stanowi więc dużo niewygodne i niezbędne będą buty ortopedyczne dla niemowląt. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone również długo będące, prowadzić może do rozwoju stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie ale na szkoleniu mięśni stóp a również trzymaniu właściwie dopasowanych, szerokich i wygodnych butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (jednak ale po pomocy z lekarzem – nigdy na domową rękę!) i staraniu o utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała.

Promocja Deichmann Gościno

Do ćwiczeń korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: noszenie na palcach, piętach i fizycznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki przebywającej na podłodze lub chwytanie i podnoszenie palcami stóp małych materiałów z ziemie. Czasem zawsze w wypadku mocnych i wprowadzających duże dolegliwości deformacji stóp, uczenia i zachowanie zachowawcze mogą pokazać się nieskuteczne. Konieczny potrafi się okazać wtedy zabieg operacyjny. Choć zatem istnieje wartościowe dopiero w ostateczności.

Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Gościno

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments