Rodzaje łącza internetowego – jaki Internet wybrać do domu?

Rodzaje łącza internetowego – jaki Internet wybrać do domu?

Artykuł Miesiąca

Stałe połączenie z Internetem w domu jest obecnie koniecznością. W końcu w sieci uczymy się, pracujemy, za jej pomocą zajmujemy się bankowością i sterujemy ogrzewaniem czy oświetleniem domu. Dlatego tak ważne jest to, żeby Internet był naprawdę sprawny i dobrze dopasowany do twoich potrzeb. Jak wybrać rodzaj łącza internetowego?

Szybki Internet – światłowód w domu

Najnowsza technologia, która pozwala na szybkie i pewne łącznie z Internetem, to światłowód. Jest to najbardziej stabilna opcja, dlatego cieszy się dużym powodzeniem w firmach i instytucjach, które potrzebują ciągłego łącza. W domu także może się przydać taki Internet, światłowód jest bowiem najlepszym sposobem na wyeliminowanie strat podczas transmisji danych, zwłaszcza łącze symetryczne. Zapewnia ono taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. Dodatkowo światłowód jest zupełnie niezależny od zmian pogodowych. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza że coraz więcej operatorów ma w ofercie taki rodzaj połączenia.

Połączenia telefoniczne ADSL i DSL

Wykorzystanie łącza telefonicznego do połączenia się z Internetem jest bardzo proste. W końcu wykorzystuje się jeden kabel telekomunikacyjny, a usługa może być zainstalowana wszędzie tam, gdzie można podłączyć telefon stacjonarny. Najczęściej jest to usługa typy ADSL, czyli łącze asymetryczne. Operator oferuje szybki transfer pobierania, ale kosztem niskiego transferu wysyłania danych. Takie rozwiązanie może się sprawdzać, jednak warto mieć na uwadze, że jeśli z sieci korzysta więcej osób, może pojawić się problem z obciążeniem i spowolnieniem działania.

Internet radiowy i satelitarny

Wiele osób argumentuje, że łącze radiowe lub satelitarne jest wygodne i mobilne. Dodatkowym plusem jest także szybki i łatwy montaż. Jednakże w tym przypadku bardzo często pojawiają się problemy. Łącze może zostać przerwane podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Także przepustowość pozostawia wiele do życzenia, ponieważ jest to technologia nieco przestarzała i ogranicza możliwość zwiększenia szybkości danych. Internet radiowy to tanie rozwiązanie, ale jeśli chcesz mieć stabilny, szybki i naprawdę komfortowy dostęp do sieci, nie będzie to najlepsza opcja.

Internet LTE – na czym to polega?

Łącze LTE w zasadzie nie jest rozwiązaniem dedykowanym do zastosowania w domu. Jest to standard w ofercie operatorów telefonii komórkowej. Internet LTE może być jednakże używany na komputerze w warunkach domowych, na przykład poprzez udostępnienie routera Wi-Fi z telefonu czy innego urządzenia mobilnego. Najczęściej przepustowość nie jest szczególnie wysoka, na dodatek może się zdarzyć, że urządzenie automatycznie będzie się przełączać na sieć 3G lub 2G zamiast LTE, co oznacza znaczne zmniejszenie prędkości połączenia.

 

Wybierając sposób połączenia z siecią w domu, warto zastanowić się nad potrzebami. Jeśli jednak chcesz mieć dobrej jakości, szybki i naprawdę stabilny Internet, światłowód oparty na łączu symetrycznym pozostaje najlepszym rozwiązaniem.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments