Emeryci i renciści nie zawsze muszą samodzielnie rozliczać PIT. Jednak dotyczy to tych starszych osób, które nie pracują dodatkowo lub nie chcą korzystać z żadnych ulg.
Rozliczenia osób starszych – obowiązki podatkowe emeryta
Emeryci i renciści, których jedynym dochodem jest renta lub emerytura są rozliczani przez ZUS lub KRUS. Na dowód, że zostali przez te instytucje rozliczeni, otrzymują PIT 40 a i są przez to automatycznie rozliczani przed US. Podatki osób starszych, które dodatkowo pracują lub chcą jeszcze skorzystać z jakichś ulg są rozliczane przez nich samych.
Osoby pobierające emeryturę lub rentą co miesiąc mają potrącaną odpowiednią kwotę na poczet podatku dochodowego. Kwota ta jest tak wyliczona, że zgadza się ze stanem faktycznym. Dlatego osoby, które nie zgłaszają do ZUS-u lub KRUS-u, żadnej informacji o swoich ewentualnych zarobkach lub o chęci skorzystania z jakiejkolwiek ulgi nie muszą wypełniać deklaracji podatkowej PIT.
Fakt, że osoby starsze nie muszą zawracać sobie głowy rozliczeniami jest bardzo dobrą opcją. Są jednak w tym przypadku także i minusy. Starsze osoby bardzo często korzystają z różnych ulg rehabilitacyjnych. Zakupują sprzęty i przede wszystkim kupują dużo leków. Takie przypadki w rozliczeniach ogólnych nie są brane pod uwagę i wtedy starsze osoby tracą wiele.
Również w przypadku gdy emeryci lub renciści pragną wesprzeć jakąś organizację swoim 1%, ogólne rozliczenie ich podatków nie pozwoli im na to.
Czasami dobrze jest się zastanowić czy wygoda i proste i szybkie załatwienie sprawy podatków opłaci nam się. Korzystając z ulg rehabilitacyjnych czy z ulg z powodu zakupu leków, czasami emeryt lub rencista może otrzymać zwrot nadpłaconych składek na poczet podatku.
Wtedy warto jest poświęcić trochę czasu i rozliczyć się samemu wypełniając odpowiedni PIT. Jest wiele firm, które doskonale mogą nam pomóc w rozliczeniu naszego podatku i to za niewielkie pieniądze.
Rozliczamy się raz do roku, natomiast w ciągu całego roku emeryt czy rencista może dorobić sobie do swojej renty lub emerytury. Otrzymując od pracodawcy odpowiedni PIT musi w takim przypadku poprosić ZUS lub KRUS o wydanie odpowiedniego PITu. Sumując wszystkie swoje zarobki razem z rentą lub emeryturą, może się dowiedzieć, że wpłacone zaliczki na poczet podatku też mogą być mu zwrócone.
Emeryci i renciści mają obowiązek informowania ZUS o fakcie podjęcia dodatkowej pracy. Czyli w momencie kiedy pracują nie mają większego wyboru i tak sami muszą się rozliczyć z całego dochodu jaki osiągnęli w danym roku.
Podatki osób starszych, które pracują są również czasami znacznie większe od podatków niepracujących emerytów czy rencistów. Wtedy taki emeryt czy rencista jest zmuszony dopłacić do składek, które zostały w ciągu roku pobrane na poczet zaliczek.
Samodzielnemu rozliczeniu się podlegają także emeryci, którzy w danym roku zakończyli pracę i otrzymali od swojego pracodawcy jakiekolwiek uposażenia. W przypadku takich zobowiązań emeryt też zmuszony jest do samodzielnego rozliczenia się.
Gdy rencista lub emeryt otrzymał w roku, który rozlicza, zasiłek pogrzebowy nie musi się z niego rozliczać.
Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com |