Rozszerzona rzeczywistość a niezależni dostawcy oprogramowania w roku 2021. Innowacyjne wyświetlacze zakładane na głowę to kluczowe rozwiązanie wspierające technologię AR

Rozszerzona rzeczywistość a niezależni dostawcy oprogramowania w roku 2021. Innowacyjne wyświetlacze zakładane na głowę to kluczowe rozwiązanie wspierające technologię AR

Warto przeczytać

2020 był nie tylko rokiem pełnym wyzwań, ale także rokiem olbrzymich możliwości dla niezależnych dostawców oprogramowania (z ang. Independent Software Vendor – ISV), którzy wprowadzając do swych ofert innowacje i modyfikacje zrobili wiele, by sprostać wymaganiom nowych klientów. Jednym z obszarów, w których szybki postęp był szczególnie widoczny jest rozszerzona rzeczywistość (z ang. augmented reality, w skrócie AR). Wraz z pojawieniem się nowych sposobów prowadzenia biznesu, zarówno przez klientów jak i dostawców oprogramowania, rozwiązania wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną zdobywają coraz większą popularność. Technologia ta coraz częściej wykorzystywana jest przez specjalistów pracujących w terenie oraz we wszelkich pracach produkcyjnych, gdzie potrzebne są wolne ręce. W przypadku tych dostawców software’u, którzy jeszcze nie wprowadzili technologii AR do swych aplikacji, obecny czas to idealny moment by odpowiedź na potrzeby klientów, którzy coraz częściej oczekują takich rozwiązań technologicznych.

Co wpływa na popularność AR? Odpowiada James Pemberton, Dyrektor działu ISV Strategy, Zebra Technologies:

Pionierzy Augmented Reality wprowadzali tę technologię jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, natomiast globalna pandemia zdecydowanie przyczyniła się do wzrostu zainteresowania rozwiązaniami AR. Kierownictwo wielu firm zajmujących się produkcją i usługami świadczonymi w terenie dostrzegli zalety zdalnego dostępu do ekspertów, bez konieczności sprowadzania ich na miejsce osobiście. W roku bieżącym rola wsparcia AR dla czynności przeprowadzanych zdalnie wciąż pozostanie znacząca, ponieważ firmy nadal ograniczają podróże swoich pracowników, mając na względzie ich bezpieczeństwo. Co więcej, nawet po ustaniu pandemii, rozwiązania wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną będą nadal chętnie wykorzystywane przez specjalistów, którzy nie chcą podróżować lub zbliżają się do wieku emerytalnego.

Kolejnym, obok starzejącego się personelu, czynnikiem popularyzującym technologię AR w branży produkcyjnej jest konieczność dostępu do ekspertów w czasie rzeczywistym. Gdy zachodzi pilna potrzeba naprawy maszyny na linii produkcyjnej, możliwość uzyskania dostępu do eksperckiej wiedzy na temat sposobu naprawy sprzętu może oznaczać szybkie przywrócenie normalnej produkcji. W zakładach, w których awarie sprzętu wycenia się na miliony dolarów w utraconych dochodach z produkcji, szybki dostęp do wsparcia ekspertów na żywo jest nieoceniony.

Wyświetlacze zakładane na głowę

O ile rozwiązania wykorzystujące technologię AR mogą być zintegrowane ze zwykłym smartfonem klasy konsumenckiej czy też komputerem mobilnym klasy korporacyjnej, prawdziwa zaleta zdalnego dostępu do wsparcia ekspertów to możliwość korzystania z niego bez zajmowania rąk. Coraz częściej dostawcy oprogramowania i ich klienci decydują się na innowacyjne wyświetlacze HMD (od ang. head-mounted displays) zakładane na głowę lub mocowane do okularów ochronnych pracownika. Szczęśliwie dla firm software’owych oraz ich klientów w terenie, trend rosnącej popularności technologii AR przypada na czas, kiedy funkcje i wydajność wyświetlaczy noszonych na głowie są zaawansowane, a koszty – przystępne. Na rynku pojawia się coraz więcej dostawców takich wyświetlaczy, charakteryzujących się zróżnicowanym podejściem do technologii, a więc zarówno dostawcy aplikacji jak i klienci z branży produkcyjnej z łatwością znajdą producenta w pełni odpowiadającego konkretnym potrzebom. Dostawcy oprogramowania, którzy pragną dostosować swoje rozwiązania AR tak, by były noszone na głowie zamiast powiązane z urządzeniami mobilnymi oraz by w pełni wykorzystać oferowane przez tę technologię możliwości, mogą skorzystać ze specjalnych zestawów narzędzi programistycznych oferowanych przez producentów wyświetlaczy HMD. Kluczowym wyborem dla dostawców oprogramowania pozostaje dobór odpowiedniego modelu oraz konkretnego pakietu deweloperskiego. Należy rozważyć, który model wybrać, czyli w konsekwencji, który model okaże się najlepszy dla klientów.

Generalnie, najważniejszą cechą wyświetlacza jest jego waga. Typowe podejście stosowane przy projektowaniu wyświetlaczy noszonych na głowie prowadzi do konstruowania urządzenia, którego wszystkie komponenty umieszczane są w jednostce zakładanej na głowę. To sprawia, że są wielkie i ciężkie, przez co komfortowo można je używać jedynie przez krótki czas, a więc nie nadają się do pracy w ciągu pełnej zmiany w zakładzie. Wraz ze wzrostem popularności wyświetlaczy wykorzystujących technologię AR, niektórzy producenci zaczęli projektować urządzenia modułowe, w których jednostka komputerowa oraz akumulator umieszczane są w module noszonym przy pasie użytkownika, a na głowę zakładany jest wyłącznie komponent optyczny. Dzięki temu urządzenie jest lekkie i może być komfortowo użytkowane przez dłuższy czas bez przerwy. Taka zmiana w podejściu do projektowania wyświetlaczy HMD przyczyni się do jeszcze powszechniejszego wykorzystania ich w aplikacjach AR i zapewni jeszcze więcej możliwości dla firm software’owych, które będą mogły wykorzystać tę technologię w swoich rozwiązaniach.

Dostawcy oprogramowania, którzy chcą wprowadzić technologię AR do swych rozwiązań biznesowych mogą samodzielnie, od początku rozwijać funkcje AR lub nawiązać współpracę z dostawcą specjalistycznych rozwiązań z zakresu rozszerzonej rzeczywistości. Technologia AR to stosunkowo nowy obszar dla firm software’owych. Współpraca z firmą specjalizującą się w rozwiązaniach AR może pomóc dostawcom oprogramowania wejść na rynek szybciej, obniżyć koszt inwestycji oraz zdobyć wiedzę na temat innowacyjnych rozwiązań już w trakcie współpracy z biznesowym partnerem. W takiej sytuacji łatwiej będzie im podjąć decyzję czy w dłuższej perspektywie lepiej zdecydować się na opracowywanie własnego rozwiązania czy skorzystać z dostawcy.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments