Rynek powierzchni magazynowych. Najnowsze dane za rok 2018.

Rynek powierzchni magazynowych. Najnowsze dane za rok 2018.

Gospodarka i przemysł

Rynek nieruchomości magazynowych w Polsce jest w rozkwicie. Ogromna ilość powierzchni magazynowej użytkowej oraz tej w budowie sprawia, że pierwsze sześć miesięcy roku 2018 było rekordowe. Jak informują specjaliści z branży to jednak nie koniec znakomitych wyników, gdyż cały rok 2018 ma być rekordowym dla branży. Jak kształtuje się oferta nieruchomości magazynowych na terenie Polski? Gdzie wynajmuje i buduje się najwięcej? Dlaczego powierzchnie magazynowe są w centrum zainteresowania niezliczonej ilości firm?

Rynek powierzchni magazynowych. Najnowsze dane za rok 2018.

Rekordowe I półrocze 2018

Na koniec czerwca, łączna ilość nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wynosiła 14,2 mln mkw. Najwięcej powierzchni znajduje się w Warszawie, jest to 3,8 mln mkw. Ponad 1 mln mniej jest na Górnym Śląsku, gdzie znaleźć można magazyny o łącznej powierzchni 2,5 mln mkw. Duże ilości nieruchomości magazynowych znajduje się również w takich regionach jak Polska Centralna, Poznań czy Wrocław (od 2 do 1,5 mln mkw). Specjaliści prognozują, że nie powinno być problemów z przekroczeniem na koniec roku 15 mln mkw powierzchni magazynowej i logistycznej.

Jeżeli spojrzeć na dane związane z podażą nowych powierzchni magazynowych, to przez pierwsze sześć miesięcy 2018 roku wyniosła ona 729 000 m2. Podobnie było w I półroczu 2017 roku.

Wśród klientów najmujących powierzchnie magazynowe dominują firmy z sektora logistycznego oraz sieci handlowe, zarówno tradycyjne, jak i opierające swoją sprzedaż poprzez internet. Wynajem dla tego typu firm wynosi obecnie 60% wszystkich dostępnych powierzchni magazynowych.

Warto wspomnieć o dwóch największych transakcjach wynajmu powierzchni magazynowych, które dokonane zostały od stycznia do czerwca 2018 r. W centralnej Polsce magazyn o powierzchni 124 000 m2 został wynajęty firmie Leroy Merlin. Natomiast w Olsztynku wynajęto 121 000 m2 firmie Zalando.

Budowa nowych powierzchni magazynowych

Na koniec I półrocza 2018 roku, w budowie znajdowało się około 2,3 mln mkw powierzchni pod magazyny i centra logistyczne. W okresie analogicznym, w roku 2017, było o 45% mniej powierzchni. Jest to zatem rekord jeżeli mowa o branży, do tej pory nie odnotowano tak udanego półrocza. Warto tutaj podkreślić, że około 75% wszystkich budowanych obiektów posiada już najemców.

Obecnie najwięcej inwestycji realizowanych jest w Polsce Centralnej, aż 28% z wszystkich powstających w kraju. Trzeba koniecznie zauważyć, że wzrostowi powierzchni magazynowej w naszym kraju towarzyszy spadek stopy pustostanów. Na koniec czerwca 2018 roku stopa pustostanów wynosiła zaledwie 4%. Największy poziom pustostanów odnotowano w Warszawie (około 10%) oraz w Krakowie (7,3%). Z drugiej strony w Szczecinie poziom ten wyniósł równe 0%.

Rynek nieruchomości magazynowych, przeznaczonych pod logistykę jest na fali wznoszącej. Już w trakcie prowadzonych inwestycji budowlanych większość powierzchni jest wynajęta. Dodatkowo coraz częściej dochodzi do sytuacji, że inwestorzy przygotowują konkretne powierzchnie magazynowe pod klienta, z którym wiążą się długoterminową umową najmu.

Dlaczego rynek powierzchni magazynowych jest w trendzie wzrostowym?

Jest kilka przyczyn, które w dość znaczący sposób wpływają na trendy wzrostowe na rynku nieruchomości magazynowych.

Budowa obiektów w pobliżu zachodniej i południowej granicy powoduje, że firmy są w stanie szybko dostarczać towary do krajów sąsiednich. Koszty pracy, działalności w naszym kraju są wciąż niższe niż np. w Niemczech. Przykładem mogą być tutaj magazyny i centra firmy Amazon, które zaopatrują kraje zachodnie.

Realizacja obiektów pod zamówienie konkretnych klientów. Budowa powierzchni magazynowych dla najemcy, z którym wiąże się długoterminową umową. Jest to najlepsze zabezpieczenie dla inwestora, który ogranicza ryzyko biznesowe.

Stały rozwój sieci drogowej w Polsce, a także remonty szlaków kolejowych sprawiają, że wzrasta szybkość przewozu towarów na terenie kraju, jak i poza jego granice.

Stałym trendem jest wzrost obiektów stawianych w bliskości dużych miasta. Związane to jest z tzw. procesem „logistyki miejskiej”. Proces ten odnosi się do stale zwiększającej się w naszym kraju sprzedaży online. Konsumenci przeznaczają coraz więcej na zakupy internetowe, równocześnie oczekując sprawnego i szybkiego dostarczania produktów. Można dodać również, że internetowy handel w coraz większym stopniu kształtuje rynek logistyczny w Polsce.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: nowe-nieruchomości.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments