Skanowanie 3D - nowoczesne technologie wirtualizacji obiektów

Skanowanie 3D – nowoczesne technologie wirtualizacji obiektów

Poradnik Klienta

Skanowanie 3D to najnowsze podejście do przenoszenia modeli rzeczywistych do modeli wirtualnych zapisywanych na dyskach komputera. Nowoczesne skanery 3D mają możliwość rejestracji zarówno geometrii obiektu z bardzo wysoką dokładnością sięgającą nawet 0,01 mm jak i zachowanie tekstury wysokiej rozdzielczości zbliżonej jakością do zdjęć fotograficznych dzięki fotogrametrii.

Dzięki takim parametrom otrzymanych wyników otwierają się nam szerokie możliwości wykorzystania zebranych danych w różnych dziedzinach przemysłu, budownictwa i muzealnictwa. W branży przemysłowej liczy się przede wszystkim precyzja i utrzymanie wysokich standardów. Skanowanie 3D z użyciem skanerów laserowych dostarcza w krótkim czasie, zazwyczaj kilku do kilkunastu minut, pełnej informacji na temat geometrii obiektu. Stworzona w ten sposób chmura punktów, może zostać zmieniona na model powierzchniowy, który może posłużyć już na tym etapie do precyzyjnych pomiarów geometrii obiektu.

 

Na podstawie modelu mesh w procesie inżynierii odwrotnej jesteśmy w stanie stworzyć parametryczny model CAD, który posłuży na przykład do przemodelowania aktualnej geometrii obiektu i stworzenia nowego designu. Taka modyfikacja procesu technologicznego zmierzającego do stworzenia nowego produktu, jest coraz częściej wykorzystywana w dziedzinie przemysłu. Skanowanie 3D może służyć zarówno do rejestracji obiektów małych rozmiarów jak śruby, nakrętki, monety jak również do zbierania danych z rozległego obszaru terenu przy użyciu skanerów LIDAR, montowanych na pokładach samolotów lub dronów. Powoduje to, że wielkość obiektu, który mamy zeskanować nie stanowi żadnego problemu. Zebrana geometria obiektu może posłużyć w dalszym etapie prac nad prezentacją produktu. Model geometryczny mesh czy CAD pozbawiony warstwy kolorystycznej przemawia jedynie do inżynierów i osób potrafiących docenić aspekty techniczne projektu.

 

Do Klientów przemawia jednak ostateczny efekt, a on nieodłącznie wiąże się z użyciem odpowiedniej kolorystyki. Z pomocą przychodzi skaner 3D rejestrujący teksturę. Kamery aktualnie w skanerach 3D to wysokiej rozdzielczości kamery potrafiące rejestrować teksturę z rozdzielczością nawet 5 Mpx. Dzięki temu nie potrzebujemy dodatkowej obróbki graficznej, aby uzyskać oszałamiający efekt końcowy, bardzo bliski realizmu. Projektując modele od nowa możemy zmienić zupełnie szatę graficzną naszego produktu. W specjalistycznych oprogramowaniu możemy w dowolny sposób kształtować końcowy efekt wizualny naszego modelu. Tak przygotowany model możemy wyeksportować do zestawu plików i udostępnić w postaci prezentacji 3D naszego produktu na naszej stronie internetowej, zoptymalizowany model zamieścić jako element świata wirtualnego w aplikacji VR, wykorzystać jako model instruktażowy w środowisku rozszerzonej rzeczywistości AR. Coraz częściej istotnej jest to by móc dostarczyć

Klientowi jak najwięcej informacji o produkcie w jak najkrótszym czasie. Możliwość pobrania modelu produktu z teksturą za pomocą jednego Kliknięcia powoduje, że Klient otrzymuje od razu wszystkie potrzebne informacje. Zastosowanie skanowania 3D jest bardzo szerokie i ogranicza nas tylko wyobraźnia. Skanery 3D

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments