Świat nowych technologii znacząco poszerza horyzont już przy samym planowaniu biznesu. Wiele rzeczy możemy zautomatyzować, korzystać z programów, które znacznie przyśpieszają pracę lub ją wykonują za nas. Czy technologia ma również wpływ na handel? W tym artykule zastanowimy się nad możliwościami sklepu internetowego i sklepu stacjonarnego zajmującego się sprzedażą odzieży.
Świat nowych technologii znacząco poszerza horyzont już przy samym planowaniu biznesu. Wiele rzeczy możemy zautomatyzować, korzystać z programów, które znacznie przyśpieszają pracę lub ją wykonują za nas. Czy technologia ma również wpływ na handel? W tym artykule zastanowimy się nad możliwościami sklepu internetowego i sklepu stacjonarnego zajmującego się sprzedażą odzieży.
Sklep stacjonarny pozwala wyjść do klienta lokalnie, jednak tutaj bardzo ważna jest też lokalizacja sklepu. Dobra lokalizacja podnosi koszty czynszu najmu lokalu. W przypadku deptaków w centrach miast lub galeriach handlowych koszty te wzrastają do kilku tysięcy miesięcznie. W zamian mamy dostęp do tysięcy potencjalnych klientów. To czy zawitają do naszego sklepu zależy w dużej mierze od jego wystawy, identyfikacji wizualnej.
W przypadku sklepu internetowego stacjonarnego mamy sporo możliwości jego promocji. Możemy to robić za pomocą materiałów poligraficznych banerów, ulotek. Z powodzeniem biznes lokalny możemy również promować na Facebook’u.
Ogromną zaletą sklepów internetowych umiejscowionych w świecie realnym jest fakt, że klient może przyjść, obejrzeć towar, dotknąć go. W przypadku odzieży zmysł dotyku jest nie zwykle ważny. To za pomocą tego zmysłu definitywnie możemy określić jakość materiału, grubość. Klient produkt może przymierzyć, a więc określić czy danych ciuch na niego pasuje oraz czy dobrze w nim wygląda.
Ze sklepem internetowym jest nie co inaczej. Jest przede wszystkim tańszy, w utrzymaniu od tego stacjonarnego. Wcześniej pisałem, że koszt miesięcznego utrzymania sklepu stacjonarnego, w dobrej lokalizacji to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, tyle też kosztuje stworzenie standardowego sklepu internetowego i jest to wydatek jednorazowy. Oczywiście to nie wszystkie koszty ale po roku prowadzenia mamy różnicę kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Niestety minusem sklepu internetowego jest to, że samo jego stworzenie nie gwarantuje sprzedaży. To tak jakbyśmy sklep stacjonarny otworzyli na obrzeżach miasta, na środku pola bez drogi dojazdowej. Nie sprzedamy nic, prawda? Tak jak sklep stacjonarny reklamujemy by więcej sprzedać tak sklep internetowy reklamujemy by w ogóle rozpocząć sprzedaż ale i tutaj są dalsze różnice. Sklep internetowy daje nam znacznie więcej możliwości promocyjnych. Możemy go pozycjonować w wyszukiwarkach internetowych, promować tak jak sklep internetowy na platformie Facebook. Reklama poligraficzna na terenie większych miast też zadziała.
Sklepy internetowe często wyposażone są w systemy do współpracy partnerskiej. Systemy te zwłaszcza, w branży odzieżowej znacząco poprawiają sprzedaż. Ostatnią ciekawą formą promocji są porównywarki cenowe. Jak widzisz sklep internetowy bardzo łatwo wyciągnąć z pola do centrum handlowego. Koszty związane z promocją też nie muszą przekraczać kosztów najmu średniego lokalu poza centrum miasta.
Tak jak w sklepie stacjonarnym kusimy witryną sklepu tak w sklepie internetowym robimy to za pomocą meta opisu, a dalej szatą graficzną. Dobrze opracowana szata graficzna w raz identyfikacja wizualna może przybliżyć nas o kolejny krok do sukcesu lub też od niego oddalić. Jeżeli szukasz inspiracji związanych ze sklepem internetowym odzieżowym zajrzyj na stronę Design Cart.
Sklep internetowy jest znacznie tańszy niż stacjonarny. Zależność ta dotyczy procesu otwierania biznesu jak i jego już trwania. Posiada też więcej narzędzi pozwalających na jego promocję. Jednak jeżeli jesteś sprzedawca z prawdziwego zdarzenia i kochasz tę pracę to i w handlu stacjonarnym sobie poradzisz. Ten daje bezpośredni kontakt z klientem.
Źródło: https://www.designcart.pl