Skuteczne sposoby na oszczędzanie

Skuteczne sposoby na oszczędzanie

Gospodarka i finanse

Można żyć bez oszczędności – niektórzy w ten sposób są w stanie przeżyć całe życie. Jednak niewątpliwie zdarzają się takie sytuacje, gdy oszczędności są potrzebne i ich brak może się niestety tragicznie skończyć… Stąd też warto by każdy – nawet i osoba rozrzutna – poznał skuteczne sposoby oszczędzania. Niekoniecznie trzeba samych wyrzeczeń – z tym się niestety kojarzy oszczędzanie, ale to nie jest prawda. Lepiej świadomie odkładać trochę pieniędzy i ograniczać się w tym, co nam zbywa, niż zaciskać pasa cały czas, ponieważ wówczas mogą się nam zdarzyć chwile zwątpienia i rozrzutności. Z oszczędzaniem jest jak z dietą – także ciężko na niej wytrzymać, jeśli jest bardzo rygorystyczna. Jak zatem oszczędzać, żeby rzeczywiście coś oszczędzić?

Skuteczne sposoby na oszczędzanie

Rozsądne oszczędzanie

Nie odmawiaj sobie wszystkiego, bo wkrótce stracisz cały zapał do życia! Od czasu do czasu każdy – jeśli tylko go na to stać – zasługuje na sprawienie sobie jakiejś przyjemności. Może to być coś drobnego, jak na przykład nowy ciuch, a może być jakiś wyjątkowy weekend w górach czy ośrodku SPA. Wszystko zależy od tego na co kogo stać i jak ciężko pracował na podobną przyjemność. Oszczędzanie musi być zawsze rozsądne – co oznacza, że oszczędzamy jakąś część pieniędzy, ale nie wszystko, co zostało po opłaceniu rachunków i jedzenia. Od czasu do czasu trzeba się wybrać do kina, teatru czy choćby na pizzę. Inaczej życie straci swoje barwy! Jeśli nie będziesz oszczędzać wszystkiego, będziesz też mieć więcej siły i zapału do pracy. Nie byłoby sensu oszczędzać na wypadek choroby, nie kupując w tym celu jakichś lekarstw czy na przykład suplementów diety, prawda? Twoje działania muszą zatem być rozsądne!

Sztuka odmawiania

Oszczędzanie to swego rodzaju sztuka odmawiania – innym i samemu sobie. Trzeba pamiętać, że jeśli w ciągu miesiąca kupiliśmy już dziecku jakiś duży prezent, to następną zabawkę powinni dostać w następnym miesiącu – a nie następnego dnia. Jeśli wyszliśmy z kolegą na piwo, to nie idźmy na nie w następny weekend, lecz zostańmy w domu. Jeśli kupiliśmy sukienkę w kolorze czerwonym, to nie kupujmy drugiej identycznej, tylko zielonej. Zdecydujmy się na jedną. Oszczędzanie oznacza, że dokonujemy wyboru – nawet jeśli byłoby nas stać na wszystko. Pamiętajmy, że może kiedyś nadejść taki czas, gdy nie będzie nas stać na nic. I wówczas ani piwo z kolegą, ani dodatkowa sukienka w niczym nie pomogą. Dlatego trzeba znać we wszystkim umiar.

A może lokata?

Oszczędzanie do skarpety już dawno się nie sprawdza. Nie jest w dodatku zbyt rozsądne, bo pieniądze się marnują – ale na siebie nie pracują. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem może być umieszczenie ich na lokacie, gdzie po pewnym okresie czasu wybierzemy je wraz z dodatkiem płynącym z oprocentowania. Istnieją lokaty krótkoterminowe lub na długi okres czasu. Nie można wybrać pieniędzy wcześniej z takiej lokaty, bo wówczas traci się odsetki. O ile można się wzbogacić? To zależy od kwoty, jaką przeznaczymy na lokatę i od okresu kredytowania. Ważne jednak, że będziemy do przodu i nie będzie nas kusić. A jeśli już musimy pożyczyć pieniądze, bo w porę ich nie oszczędzaliśmy, to weźmy kredyt w sprawdzonym miejscu. Dobre oferty można znaleźć na przykład na pozyczkolog.pl.

Artykuł powstał we współpracy z Pozyczkolog.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments