Szkolenia i żeglarskie kursy doszkalające – jak się do nich przygotować?

Szkolenia i żeglarskie kursy doszkalające – jak się do nich przygotować?

Aktulności

Szkolenia żeglarskie, obozy doszkalające na wodach oferowane są przez różne biura turystyczne, czy też specjalne szkoły żeglarskie, zlokalizowane nad jeziorami, zatokami i morzami. Co należy o nich wiedzieć? Jak należy się do nich przygotować? Warto dowiedzieć się, co tak naprawdę dają nam takie szkolenia i w jaki sposób należy się do nich przygotować.

Rodzaje patentów żeglarskich

Z jakimi patentami mamy do czynienia? Wymieniając od początku — patent żeglarza jachtowego. Aby go zdobyć, należy mieć minimum 14 lat, odbyte szkolenie obowiązkowe i zdany egzamin. Ten patent uprawnia m.in. do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń. Drugi patent to jachtowy sternik morski.

Wymagania — posiadanie stażu morskiego zdobytego w co najmniej 2 rejsach w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi, zdany egzamin i minimum 18 lat. Po wodach śródlądowych — bez żadnych ograniczeń — można prowadzić jacht żaglowy, który może być wyposażony w silnik mechaniczny.

Kolejny patent to kapitan jachtowy. Do jego zdobycia potrzebne są takie wymagania jak patent jachtowego sternika morskiego, co najmniej jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20m i kilka innych rzeczy.

Przygotowanie do zdobycia wiedzy

Jak to podczas każdego (prawie!) szkolenia, całość podzielona jest na część teoretyczną i praktyczną. Na część teoretyczną warto przygotować sobie notes, aby móc zrobić notatki. Przed egzaminem teoretycznym przydadzą się owe notatki oraz książka, gdzie również zawarte są odpowiednie informacje. Taki podręcznik dla przyszłych żeglarzy powinni mieć instruktorzy.

Wielu specjalistów zwraca uwagę na to, aby szukać dodatkowej wiedzy w…starszych podręcznikach. Nowe podręczniki nie zawierają tyle przydatnej wiedzy. Warto samodzielnie poszukać dodatkowej lektury, jeżeli chcemy być pewni, że bez problemu będziemy mogli podejść do egzaminu teoretycznego. Skoro już zdobyliśmy wiedzę teoretyczną, to czas przejść do wiedzy praktycznej. Do czegoś, co jest bardzo mocno wyczekiwane przez wszystkich.

Ćwiczenia praktyczne

Do ćwiczeń praktycznych należy przygotować się w odpowiedni sposób. Dobrym pomysłem może okazać się strój kąpielowy, ponieważ nie raz, podczas nauki, uczniowie będą musieli się pomoczyć. Nie zawsze jednak jest taka możliwość, aby przez cały czas siedzieć w stroju — w szczególności, jeżeli jest zimno. Należy mieć przy sobie koszulkę z krótkim rękawem typu T-shirt, krótkie spodenki.

Do tego należy posiadać pełne sportowe obuwie z miękką podeszwą dla wygodnego poruszania się po jachcie i nakrycie głowy — najlepiej czapeczkę z daszkiem. Nie zapominajmy o tym, że mamy do czynienia często z wielkim słońcem, dlatego chrońmy własne zdrowie.

Warto wyposażyć się w rękawiczki żeglarskie, aby móc chronić swoje ręce. Do kupienia są one w sklepach dla żeglarzy. Pod ręką trzeba mieć również bieliznę na zmianę oraz krem do opalania, aby móc chronić również swoje ciało przed poparzeniem. Do tego trzeba mieć ogrom cierpliwości, aby móc pojąć wszelką, niezbędną wiedzę.

Artykuł został przygotowany we współpracy z blekitnypiotrus.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments