Transport ponadgabarytowy w Polsce

Transport ponadgabarytowy w Polsce

Motoryzacja Turystyka i transport

Planujesz specjalistyczny transport dużych ładunków? Sprawdź co musisz wiedzieć o transporcie specjalistycznym.

Transport ponadgabarytowy w Polsce

Transport i logistyka to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki wielu krajów europejskich. Ludzie od zawsze przewozili różnego rodzaju towary między miejscowościami i krajami. Rozwój techniki oraz prawa daje nowe możliwości transportu specjalistycznego tak zwanego ponadgabarytowemu. Jest to najcięższy z możliwych transportów, jednak wymagane są odpowiednie uprawnienia i zezwolenia.

Transport ponadgabarytowy zajmuje się transportem towarów o niestandardowych wymiarach, oraz ciężkich załadunków. Specjalistyczny transport sięga często nawet kilkanaście ton. Dzięki temu możemy przemieścić np. konstrukcje budowalne czy ciężkie maszyny bez ich rozbierania.

Z specyfikacji prawa możemy wywnioskować, że transport ponadgabarytowy zwany również ponadnormatywnym dotyczy ładunków nieprzekraczających 16,5 metra długości, 2,5 m szerokości a waga nie może być większa niż pakunek 42 tony.

Rodzaje ładunków

Najbardziej popularne rodzaje transportu ponadgabarytowego to:

  • maszyny budowalne, materiały gotowe elementy konstrukcyjne
  • łodzie, duże samochody, awionetki
  • sprzęt wojskowy oraz specjalistyczny
  • zbiorniki, silosy
  • inne ładunki specjalistyczne o dużej wadze nieprzekraczającej 42 ton

Jeśli zastanawiałeś się w jaki sposób są transportowane elementy do wesołego miasteczka, sprzęt wojskowy taki jak czołgi czy inne ciężkie maszyny, to właśnie zasługa transportu ponadgabarytowego.

Na co warto zwrócić uwagę przy transporcie ponadgabarytowym?

Niestety nie każda trasa nadaje się do takiego transportu. Posiadając firmę na uboczu możemy być ograniczeni do zwykłego transportu ze względu na ograniczenia drogowe. Bardzo ważne jest ustalenie trasy przejazdu, co robią wyspecjalizowane firmy logistyczne.

Pozwolenia na transport ponadgabarytowy

Najtrudniejszym etapem przygotowań do transportu jest porozumienie z urzędnikiem. W Polsce i innych krajach UE wymagane jest zezwolenie na transport ładunków nienormatywnych. Wiele urzędników nie jest w pełni profesjonalna z danej dziedziny i potrzebują sporo czasu na stwierdzenie czy wydać zezwolenie. W Polsce uzyskanie pozwolenia na specjalistyczny transport to duży problem – mówi Robert Czajka z Panas Transport

Warto dodać, że w Polsce istnieje 6 różnych kategorii transportu w zależności od wagi towaru i wymiarów. Szczegółowe informacje znajdziemy w ustawie z 2012 roku o transporcie ponadnormatywnym.

Ekspertyzy mostowe zmora polskich firm transportowych. Warunkiem zezwolenia na transport ponadgabarytowy jest wydanie zezwolenia, jednak jeśli chodzi o ekspertyzę mostową to koszt nawet 4000 zł. Pokazuje to duży koszt takiego rodzaju transportu.

Podsumowanie

Transport ponadgabarytowy dla niektórych firm konieczność. Tego rodzaju usługi spedycyjne są drogie oraz dostarcza je tylko dana grupa firm transportowych. Niestety w Polsce ustawodawca wprowadził bardzo duże ograniczenia, dla wielu przedsiębiorców marzeniem jest system panujący w Niemczech w którym zezwolenia na transport ponadnormatywny są wydawane elektronicznie.

A Wy jaką opinię macie na temat tego rodzaju transportu? Podzielcie się komentarzem.

źródło: Firma transportowa TSL Nordic

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments