W jakim celu robimy testy DNA?

W jakim celu robimy testy DNA?

Aktulności Ciekawostki

Każdy z nas chce dbać o swoje zdrowie jak najlepiej potrafi. Nic w tym dziwnego. Dużo zależy od naszej kondycji i dlatego staramy się zdrowo odżywiać oraz uprawiać sport. Czasami jednak nie mamy wpływu na to, że zapadamy na pewne choroby. Do niektórych nawet mamy duże skłonności genetyczne i ciężko im zapobiec.

Kiedy wykonujemy badania genetyczne

Część osób wykonuje testy DNA, które mają pokazać ryzyko zapadnięcia na niektóre choroby istnieje w naszym przypadku. Na ogół jednak badania genetyczne są robione w celu ustalenia ojcostwa. Zdarza się, że matka nie ma pewności, kto jest ojcem jej dziecka, ponieważ współżyła z wieloma partnerami. Sami mężczyźni chcą się upewnić, że faktycznie są biologicznymi ojcami, więc zlecają wykonanie takiego badania. Jest ono niezwykle proste i szybkie. Możemy pobrać materiał genetyczny z wnętrza policzka. Niewielkie ilości śliny i krwi pomagają wykonać badania. Zazwyczaj otrzymujemy wysokie prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że wynik ten jest prawidłowy.

DNA to niezwykły materiał genetyczny, w którym zapisane są wszystkie nasze cechy, a nawet charakter i temperament. Często rodzice planujący dziecko decydują się na testy DNA, aby ocenić czy są zdrowi i mają szanse na wydanie na świat zdrowego potomstwa. Na ogół zależy na tym rodzicom, którzy chorują na przewlekłe choroby lub w ich rodzinie są przypadki ciężkich zachorowań na przykład na tle psychicznym. Niewielka ilość materiału pobranego z wnętrza policzka czy nawet zakrwawionego plastra zwykle jest wystarczająca do tego, aby przeprowadzić skuteczne badanie. DNA to forma zapisu informacji, które odpowiadają za funkcjonowanie organizmu. Oznacza to, że testy DNA pozwalają wykryć w genach pewne sekwencje, które mogą determinować stany zdrowotne czy metabolizm.

Koszty badań DNA

Badanie genetyczne pozwala wykryć w genomie nawet niewielkie mutacje, a ich obecność to większe ryzyko zachorowania na pewne schorzenia. Zapobiegliwe małżeństwa zanim zostaną rodzicami starają się wykonać badania, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości. Można również wykonać pakiet badań genetycznych w kierunku ryzyka zapadnięcia na nowotwory złośliwe. Dzięki wiedzy jak funkcjonuje nasz organizm, możemy ustalić spersonalizowaną dietę, która będzie bezpieczna i dopasowana do naszych potrzeb. Niektóre wrodzone zaburzenia metabolizmu oznaczają, że z diety trzeba wykluczyć pewne składniki, aby pozostać zdrowym.

Najbardziej znanym przykładem wrodzonej nieprzyswajalności niektórych produktów jest celiakia, która może ujawnić się w dowolnym momencie życia. Wykluczenie z diety glutenu umożliwia zupełnie normalne funkcjonowanie. Jeśli chcemy wykonać takie pojedyncze badania DNA na nietolerancje pokarmowe, musimy przygotować się na koszt wynoszący około 200 zł. Jeżeli zależy nam na kilku takich badaniach to wydamy więcej niż 500 zł. Według niektórych bardzo rozsądne jest wykonanie kompleksowego badania nutrigenetycznego, które pozwoli określić ogólną nietolerancję m.in. na węglowodany, tłuszcze, alkohol czy kofeinę.

Artykuł powstał we współpracy z topgenetics.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments