Procedura zatrucia zęba była do niedawna zazwyczaj przeprowadzana przy leczeniu kanałowym. Dzisiaj zatruwanie zęba nie jest już wymagane do przeprowadzenia leczenia.
Po co dentysta zatruwa zęba?
W niektórych przypadkach zatrucie zęba jest obowiązkowe do przeprowadzenia endodoncji. W momencie kiedy nerw zakażony jest głównym źródłem bólu, specjalista otwiera komorę zębową i przeprowadza dewitalizację, czyli mówiąc inaczej zatrucia. Wprowadzenie trutki do komory zębowej powoduje ,że nerwy obumierają i jednocześnie niweluje się ból.
Kiedy zatruwa się ząb?
Ząb należy zatruć, żeby pacjent nie czuł bólu przy oczyszczaniu kanału. W sytuacji, gdy nerw zęba jest już martwy, zatrucie natomiast nie jest konieczne.
Dewitalizacja to procedura, którą wykonuje się przy oczyszczaniu kanału, gdy pacjent wciąż odczuwa ból. Jeśli znieczulenie nie daje odpowiednich wyników do zęba wprowadzana jest trutka. Zatrucie może być przeprowadzone również, gdy pacjent obawia się tradycyjnego znieczulenia. Często wybierany jest ten sposób zniwelowania bólu u dzieci, których zęby wymagają leczenia kanałowego.
Bezpieczeństwo
Do dewitalizacji zęba stosowany jest paraformaldehyd. Jest to toksyczna substancja i nieprzyjazna dla organizmu ludzkiego. W sytuacji prawidłowo wykonanego zabiegu ten związek chemiczny nie powinien mieć wpływu na pozostałe części ciała. Jednak w badaniach przeprowadzonych na pacjentach obecność tej substancji jest widoczna w węzłach chłonnych, nerkach, płucach i mózgu. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy trutką wydostanie się z wnętrza zęba i dostanie się do układu pokarmowego.https://www.ionicwhite.pl/
Zobacz jak można wybielić zęby bez dentysty ionic white