Wady i zalety akumulatorów niklowo-kadmowych. Kiedy postawić na sprawdzoną technologię?

Wady i zalety akumulatorów niklowo-kadmowych. Kiedy postawić na sprawdzoną technologię?

Polecne i promocje

Akumulatory Ni-Cd – czyli niklowo-kadmowe wykorzystują chemiczny proces utleniania zachodzący na anodzie, dzięki któremu możliwe jest gromadzenie i uwalnianie energii.

Wady i zalety akumulatorów niklowo-kadmowych. Kiedy postawić na sprawdzoną technologię?  

Akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd) wykorzystują chemiczny proces utleniania zachodzący na anodzie, dzięki któremu możliwe jest gromadzenie i uwalnianie energii.  Dzieje się to dzięki elektrodzie zrobionej z zasadowego tlenku niklu na trzecim stopniu utlenienia (NiO(OH), katoda) i anodzie, którą jest metaliczny kadm (Cd).

Historia i rozwój technologii niklowo-kadmowej

Akumulatory niklowo-kadmowe popularne są już od lat czterdziestych dwudziestego wieku. Dziś stopniowo zastępowane są akumulatorami litowo-jonowymi, jednak nadal mają niezwykle mocną pozycję na rynku, ciesząc się popularnością i szerokim spektrum zastosowań. Stosowane są choćby w urządzeniach medycznych, systemach awaryjnych czy elektronarzędziach, a także w przemyśle, modelarstwie, urządzeniach pomiarowych, urządzeniach wojskowych służących do komunikacji radiowej i wielu, wielu innych.

Akumulatory niklowo-kadmowe najpierw znane były jako akumulatory mokre z powodu posiadania wewnątrz ciekłego elektrolitu (wynalezione w 1898 roku przez Waldemara Jungnera – szwedzkiego wynalazcę). Ich ogromną zaletą była możliwość pracy po wielokrotnych całkowitych rozładowaniach. W następnej kolejności wynaleziono tak zwane szczelne akumulatory Niklowo-Kadmowe, które z powodzeniem mogły zastępować zwykłe baterie, cechując się możliwością pracy nawet przy dużych obciążeniach.

Wady i zalety akumulatorów wykorzystujących kadm

Chociaż akumulatory Ni-Cd znalazły wiele zastosowań, to z powodów środowiskowych  trwają pracę nad zastąpieniem tej technologii akumulatorami innego typu. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ cechują się szeregiem zalet – są stosunkowo tanie w produkcji i trwałe w użytkowaniu oraz potrafią wytrzymać nawet tysiąc cykli ładowania i rozładowania. Charakteryzują się również dużą wydajnością prądową i bardzo dobrą pracą w niskich temperaturach.

Największe zalety akumulatorów niklowo-kadmowych:

  • Jedna z najbardziej sprawdzonych technologii akumulatorów,
  • Wysoka wydajność prądowa,
  • Możliwość pracy w bardzo niskich temperaturach, nawet do minus 40 stopni Celsjusza,
  • Możliwość wytrzymania nawet do 1 000 cykli ładowania i rozładowywania.

Negatywne cechy akumulatorów niklowo-kadmowych:

  • Występuje efekt pamięciowy,
  • Z powodu wykorzystania kadmu w produkcji, jest to mało ekologiczne rozwiązanie,
  • Mają niższą pojemność i wyższą masę niż nowocześniejsze akumulatory niklowo-wodorkowe (Ni-MH), czy akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion).

Gdzie szukać i jak użytkować akumulatory niklowo-kadmowe?

Wamtechnik Sp. z o. o. – firma specjalizująca się w projektowaniu efektywnych źródeł zasilania i sprzedaży akumulatorów światowych producentów. Posiada w ofercie akumulatory niklowo-kadmowe marek Arts Energy i BYD Energy.

Zalecenia stosowania od producenta:

  • Akumulatory niklowo-kadmowe zaleca się ładować w pełnych cyklach,
  • Czas ładowania to około 16 godzin prądem C/10.

Arts Energy (Advanced Rechargeable Technology & Solutions) to renomowany producent źródeł zasilania. Od wielu lat zajmuje się produkcją wysokiej jakości akumulatorów niklowo-kadmowych oraz niklowo-wodorkowych.

BYD Energy – chińska marka, zajmująca się produkcją źródeł zasilania od 1995 roku. Specjalizuje się w rozwiązaniach opartych o technologie niklowe (Ni-Cd i Ni-MH) oraz litowych (Li-Ion).

Warto zaznaczyć, że wszelkie systemy zasilające sprzedawane przez firmę Wamtechnik Sp. z o. o. są wielokrotnie sprawdzane i testowane w specjalistycznym laboratorium mieszczącym się na terenie firmy. Posiadają również niezbędne akredytacje i wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa na podstawie badań, jakie przechodzą w zewnętrznych jednostkach laboratoryjnych.

Inwestycja w dobrej jakości, sprawdzone i przetestowane akumulatory, to inwestycja w długotrwałe i niezawodne źródło zasilania. Dlatego warto współpracować wyłącznie z doświadczonymi twórcami systemów zasilania oraz dystrybutorami baterii i akumulatorów światowych producentów.

 

 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments