Warunki zatrudnienia w małej firmie a w korporacji - co jest korzystniejsze dla pracownika?

Warunki zatrudnienia w małej firmie a w korporacji – co jest korzystniejsze dla pracownika?

Firma

Niezwykle modne i popularne stało się mówienie o tym, że pracuje się w „korpo”. Powstała nawet tak zwana „korpomowa”, czyli swoisty żargon osób pracujących w ogromnych firmach, który jest pełen spolszczonych określ z języka angielskiego. To zatem w korporacji ma się „dedlajn”, co niestety przekłada się na to, że trzeba zostać po godzinach. Czasami naprawdę długo… Dla wielu osób praca w korporacji to jednak spełnienie marzeń. Totalnie nie wyobrażają sobie oni rozwoju własnej kariery u małego przedsiębiorcy w firmie. Czy to rzeczywiście dobre posunięcie? Czy tylko korporacje są w stanie stworzyć świetne warunki zatrudnienia? Odpowiedź w tekście poniżej.

Praca w korporacji

Korporacja to firma o bardzo złożonej strukturze, zatrudniająca setki, a czasami wręcz tysiące osób. Panuje w niej swoista kultura organizacyjna, wszyscy pracownicy muszą zatem dostosować się do pewnych zasad, na przykład tych związanych z przepływem informacji. W korporacjach jest się niejako anonimowym dla ogromnego zespołu pracujących tam ludzi. Czasami współpracuje się zatem tylko z wybranymi osobami, z którymi ma się bardziej koleżeńską relację. Poza tym o „korpoludkach”, czyli osobach zatrudnionych w korporacjach, jest sporo obiegowych opinii. Między innymi mówi się i sądzi, że pracę w korporacji cechuje tak zwany wyścig szczurów. Pośród setek innych pracowników trzeba się przecież jakoś przebić, aby w ogóle mieć szansę na jakikolwiek awans. To właśnie jeden z minusów zatrudnienia w tak dużej firmie – jest tam spora konkurencja osób, które również chcą jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności i zdolności.

Plusy pracy w korporacji
Z drugiej strony nie da się ukryć, że praca w korporacji ma też sporo plusów. Najczęściej zalicza się do nich wypłatę na czas, premie motywacyjne i uznaniowe, które mogą opiewać na spore kwoty, a także dodatkowe benefity, jak na przykład ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny, albo karty na siłownię czy basen. Pracownicy korporacji zwykle mają też dobrze zorganizowane miejsce pracy – nie brakuje nowoczesnego sprzętu, nie trzeba martwić się brakiem papieru do kserokopiarki albo tuszu do drukarki. Korporacje inwestują w rozwój pracowników i często wysyłają ich na szkolenia.

Praca u niedużego przedsiębiorcy
Nie wszyscy jednak wyobrażają sobie siebie w środowisku korporacji. Dla wielu osób praca w bardziej kameralnej firmie jest ogromną zaletą. To właśnie tam można stworzyć bliższe relacje z zespołem, który nie jest nastawiony na ciągłą rywalizację i wspominany wcześniej wyścig szczurów. Poza tym w niedużej firmie łatwiej jest zaprezentować swoje umiejętności i osiągnąć awans. Dla osób, które już zaplanowały swoją ścieżkę kariery, to zatem możliwość jej realizacji. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć, gdzie bardziej opłaca się pracować zarówno pod względem finansowym, jak też pod względem ogólnie pojętego rozwoju pracowniczego. Najważniejszym aspektem powinna być jednak stabilność zatrudnienia – mali przedsiębiorcy mogą mieć chwilowe problemy finansowe, co przekłada się na przykład na opóźnienia w wypłatach. Duże korporacje raczej nie borykają się z takimi trudnościami.

Artykuł powstał we współpracy z Kurs na HR
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments