Wełna jest produktem naturalnym, który najchętniej wykorzystywany jest przy produkcji swetrów, a także koców czy pościeli. Ze względu na swoje walory estetyczne cieszy się niesłabnącą popularnością, choć wygląd i jakość, to nie jedyne atuty tego materiału.
Wełna. Naturalność i zdrowie
Włókna wełniane
Wyjątkowa miękkość, to główna cecha, która charakteryzuje włókna wełniane. które są z doskonałych właściwości termoizolacyjnych, a dodatkowo posiadają możliwość zapobiegania szkodliwemu promieniowaniu UV. Z tego właśnie powodu wełna wykorzystywana jest powszechnie do produkcji koców czy kołder. Już samo zetknięcie się z kołdrą wzbudza dobre skojarzenia. Produkty wykonane z tego materiału dają poczucie i wrażenie ciepła oraz swoistej przytulności. W przypadku snu eliminujemy tutaj problemy związane z poceniem się. Wełna ma bowiem bardzo silne właściwości higroskopijne. Jest też materiałem o dużych właściwościach termoregulacyjnych. Oznacza to w praktyce, że chroni nasze ciało przed przegrzaniem latem oraz wyziębieniem w zimowe wieczory.
Alergicy
Wełna jest szczególnie polecana alergikom. Ma bowiem tę właściwość, że eliminuje jonizację dodatnią, która ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, zamieniając ją na ujemną, która jest naturalna dla ludzkiego organizmu. Dodatkowo wedle ekspertów jest w stanie wpływać pozytywnie na większą odporność organizmu i zmniejszać ewentualne bóle mięśni. Ma też właściwości antyreumatyczne oraz działa profilaktycznie poprzez pobudzanie zakończeń nerwowych i polepszenie krążenia krwi.
Ryzyko
Szczególnie ta ostatnia właściwość jest doceniania przez wiele osób, które narażone są na ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego czy mają kłopoty z krążeniem. W zetknięciu z wełną ciało zostaje poddane mikro masażowi. Ten pobudza i regeneruje nasze ciało, co oczywiście odbywa się w stopniu ograniczonym, ale w komfortowej formule i przez długi czas. Zapewnienie oddychania całą powierzchnią ciała, poprawa podskórnego krążenia krwi oraz tonizacja wpływa jednak na opóźnienie procesów starzenia. Co jest kolejną zaletą z wykorzystania wełnianych wyrobów. Ostatecznie wełna nie powoduje podrażnień i bardzo rzadko uczula. Zawarta w każdym włóknie lanolina, czyli naturalny tłuszcz zwierzęcy, powleka każdy włos, nie dając możliwości powstawania bakterii i roztoczy.
Właściwości wełny jednak możemy bardzo łatwo zredukować, a nawet zupełnie wyeliminować. Wszystko to przez niewłaściwe przeprowadzone pranie i suszenie wyrobów wykonanych z tego materiału. Musimy pamiętać, że pranie na mokro w przypadku wełny to ostateczność. Przy lekkim zabrudzeniu wyrobów wełnianych zalecane jest pranie na sucho. Środek do prania zawierający lanolinę należy rozprowadzić w niewielkiej ilości wody o temp. 30°C, doprowadzić do powstania piany, a następnie miękką gąbkę zanurzając w pianie pocierać zabrudzoną powierzchnię. Jeśli zmuszeni jesteśmy do prania na mokro to pamiętać o właściwym wysuszeniu materiału. Nie wolno nam go odwirować w pralce czy wgniatać lub wykręcać. Wełna nie nadaję się także do prasowania i suszenia na dworze. Należy wręcz unikać działania promieni słonecznych.
Artykuł powstał we współpracy z wooldesign.pl |