Wpływ kolagenu naturalnego na organizm

Wpływ kolagenu naturalnego na organizm

zdrowie i uroda

Do składników, które występują w naszym organizmie należy między innymi kolagen. Odpowiada on za gęstość, elastyczność i jędrność skóry. To dzięki niemu możliwa jest bezustanna regeneracja skóry. Niestety, nie trwa wiecznie, z wiekiem ilość kolagenu zaczyna spadać.

Wpływ kolagenu naturalnego na organizm

Czym jest kolagen?

Kolagen to jeden z rodzajów białek, które występują w naszym organizmie. Stwierdzono w organizmie występowanie aż dwudziestu typów białek uznanych za kolagen; na chwilę obecną naukowcy poznali jednak funkcje tylko około dziesięciu. Kolagen to białko, które stanowi kluczowy budulec kości oraz stawów i ścięgien, które „współpracują” z kośćmi. Jest również składnikiem budulcowym skóry, naczyń krwionośnych, rogówki oka, zębów. Zadaniem, które wypełnia kolagen w naszym organizmie jest łączenie ze sobą wszystkich komórek, z których zbudowane jest nasze ciało; dlatego wchodzi on w skład większości narządów – część z nich wymieniliśmy.

Funkcje pełnione przez kolagen w organizmie

Kolagen ma dwie bardzo wyjątkowo cechy: jest bardzo wytrzymały i niezwykle elastyczny. Wokół takich narządów, jak wątroba, nerki, żołądek, tworzy warstwę, która nie tylko je chroni, ale również utrzymuje w miejscu. Kolagen jest obecnym w układzie odpornościowym, w którym zapobiega przedostawaniu się toksyn, drobnoustrojów czy komórek rakowych. Kolagen obecny w skórze nie tylko sprawia, że jest ona elastyczna i ma ładny wygląd, ale także pełni w niej funkcję ochronną: chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników z zewnątrz oraz przed bakteriami.

Ubytek kolagenu: dlaczego jego ilość zmniejsza się?

Włókna kolagenowe, które obecne są w kościach czy skórze nie są niestety wieczne. Odtwarzają się one na bieżąco u osób zdrowych i młodych, z wiekiem ich ilość zaczyna się zmniejszać. W świetle prowadzonych badań wynika, że proces obumierania włókien kolagenowych zaczyna się po 25. urodzinach. Już wtedy organizm zaczyna się starzeć z tym, że pierwsze tego symptomy zauważmy z reguły dopiero po 40. urodzinach. Proces ubywania włókien kolagenowych przyspieszają choroby, niekorzystne warunki atmosferyczne, wolne rodniki, intensywny wysiłek fizyczny.

Skutki braku kolagenu

Brak kolagenu niekorzystnie wpływa nie tylko na skórę. Przede wszystkim jednak jego ubytek bardzo negatywnie wpływa na nasz układ kostny. Kości stają się bardziej podatne na złamania i inne urazy, zwiększa się także ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w stawach oraz w kręgosłupie. Na skutek braku kolagenu skóra wyraźnie zaczyna się starzeć: staje się mniej sprężysta, pojawiają się coraz głębsze zmarszczki. Ubytek kolagenu jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Można jednak proces ten opóźnić lub zmniejszyć dostarczać organizmowi kolagenu łykając zawierające go suplementy diety. Przed zastosowaniem takiej kuracji warto jednak poradzić się swojego lekarza rodzinnego. W przypadku niekorzystnych zmian na twarzy, które są skutkiem braku kolagenu, warto do pielęgnacji używać kremów zawierających to białko. Aby jednak kosmetyki z kolagenem były skuteczne, trzeba stosować je regularnie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z kolagen.info

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments