Lato w ogrodzie to czas błogiego lenistwa i korzystania z uroków natury. Ale żeby móc cieszyć się pięknym, zielonym zakątkiem na długo, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z pielęgnacją.
Spis Treści
Ogród marzeń na co dzień – narzędzia ogrodowe to podstawa
Każda praca w ogrodzie będzie łatwiejsza, jeśli będziemy wykonywać ją przy użyciu odpowiednich narzędzi. Nie chodzi tylko o takie podstawy jak grabie czy łopata – na co dzień o wiele częściej będziemy sięgać np. po siewnik czy sekator. Dobry sprzęt to gwarancja tego, że prace w ogrodzie wykonamy szybko i bez stresu. Zakładając własny ogród warto zaopatrzyć się w podstawowy zestaw najpotrzebniejszych przedmiotów. Takie narzędzia ogrodnicze jak grabie, motyka, szpadel czy taczka, są niezastąpione – niezależnie od tego, czy jesteśmy zaawansowanymi działkowcami, czy dopiero stawiamy pierwsze kroki w tej dziedzinie.
Narzędzia do ogrodu – przegląd ofert
To, jakich konkretnie narzędzi będziemy potrzebować, zależy od tego, jakim ogrodem dysponujemy. Największy arsenał sprzętu zgromadzimy urządzając duży, okazały ogród, w dodatku z istniejącymi drzewami. Warto pamiętać, że własny skrawek zieleni bogaty w rośliny to sporo pracy, którą trzeba włożyć, aby móc cieszyć się pięknym wylądem. Dlatego w codziennym, zabieganym życiu lepszym wyborem będzie mniejszy, przydomowy ogródek. Powierzchnia kilkuset metrów kwadratowych powinna być optymalnym wyborem dla pracującej pary. Dodatkowym plusem jest to, że w wielu zdaniach wystarczające będą ręczne narzędzia ogrodnicze. Nie trzeba więc kupować dużej i drogiej kosiarki, jeśli sprawdzi się mniejszy model albo wariant ręczny. Podobnie z innymi czynnościami – jeden zestaw narzędzi ogrodowych może być wystarczający do większości zadań. Jeśli nie planujemy uprawy drzew owocowych, nie zamierzamy zakładać rabatek z warzywami – podstawowe narzędzia do ogrodu to dobry wybór.
Zestaw narzędzi do ogrodu kupiony – i co dalej?
Mając podstawowy sprzęt, możemy zaczynać pierwsze prace w terenie – najlepiej robić to jeszcze przed startem sezonu wegetacyjnego. Usunięcie chwastów, nawiezienie ziemi i wysianie trawy – to niezbędne minimum potrzebne do tego, aby po kilku tygodniach zobaczyć piękny, zielony dywan. Kolejny krok to pielęgnacja – nie tylko podlewanie, ale także nawożenie nowo założonego trawnika. Trzeba także pamiętać o regularnym koszeniu – tu także nieodzowne będą narzędzia do ogrodu dopasowane do jego wielkości. Pamiętajmy – nie spieszmy się. Idealny ogród to kwestia długich tygodni pracy i nie ma drogi na skróty. Efekt końcowy będzie jednak wynagrodzeniem za naszą cierpliwość.