Wykorzystanie regranulatu w przemyśle opakowaniowym

Wykorzystanie regranulatu w przemyśle opakowaniowym

Aktulności

Choć bez lekkiego, taniego i łatwego w obróbce tworzywa sztucznego trudno wyobrazić sobie współczesny świat, ostatnie dekady pokazały, że konieczna jest zmiana w podejściu do jego pozyskiwania i przetwarzania. Stopniowe ograniczanie ilości plastiku i dążenie do stworzenia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym to jedno z największych wyzwań stojących przed branżą opakowaniową. Presja jest duża: nie tylko ze strony Unii Europejskiej, ale także samych konsumentów, którzy mają coraz większą świadomość ekologiczną. Z tego powodu wiele firm już dziś stawia na ekorozwiązania takie jak opakowania z regranulatu. Jak powstają? Skąd pochodzą surowce wykorzystane do ich produkcji? Sprawdź!

Co to jest regranulat?

Regranulat to materiał pozyskiwany z odzysku poprodukcyjnego i postkonsumenckiego, czyli tzw. PCR (Post Consumer Recycled). Zastosowanie surowca wtórnego pozwala uzyskać dwie rzeczy. Przede wszystkim wysokiej jakości opakowanie o parametrach zbliżonych do pojemników powstałych z surowca pierwotnego. Po drugie: ograniczyć ilość tworzywa sztucznego, a co za tym idzie zmniejszyć koszty produkcji i emisję CO2. To sytuacja, w której każdy wygrywa: środowisko naturalne, przedsiębiorcy i konsumenci.

W jakich branżach wykorzystuje się opakowania z regranulatu?

Pojemniki z recyklatów mogą być wykorzystywane w branży non-food, czyli do produkcji opakowań, które nie mają bezpośredniego kontaktu z żywnością. To rozwiązanie coraz częściej stosowane w branży chemicznej. W wiadrach z recyklatów można znaleźć m.in. chemię budowlaną, ogrodniczą czy gospodarczą, czyli farby, kleje, zaprawy, nasiona, nawozy, środki użyźniające, a także proszki do prania i tabletki do zmywarek. Warto wspomnieć, że na opakowaniach z regranulatu można z powodzeniem stosować różnego rodzaju etykiety: zarówno te tradycyjne, jak i nowoczesne, wykonane w technologii IML, które wyróżniają się większą odpornością na uderzenia, zarysowania oraz wilgoć i niską temperaturę.

Choć regranulat nie może być wykorzystywany do przechowywania artykułów spożywczych, to nie oznacza, że dla branży spożywczej nie ma bardziej ekologicznej alternatywy! Coraz więcej firm do produkcji opakowań z powodzeniem wykorzystuje surowce pochodzenia roślinnego, które, zdaniem wielu specjalistów, mogą być przyszłością dla całej branży.

Co jeszcze robią przedsiębiorcy, żeby zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych?

Zjawisko ekologizacji konsumpcji mocno wpłynęło na wybory konsumenckie. Dlatego wykorzystywanie do produkcji nowych opakowań surowców pochodzących z odzysku to nie jedyne działanie, jakie podejmują przedsiębiorcy, aby osiągnąć neutralność klimatyczną. Segregacja odpadów, energooszczędne maszyny, e-faktury, cieńsze folie do etykietowania i prowadzenie działań edukacyjnych to główne elementy ekostrategii nowoczesnych przedsiębiorstw.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z plast-box.com

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments