Zakładasz firmę? Uważaj na naciągaczy

Zakładasz firmę? Uważaj na naciągaczy

Firma

Założenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jeszcze nigdy nie było tak proste, jak obecnie. Cały proces sprowadza się do kilku formalności. Okazuje się jednak, że nawet w tym przypadku należy mieć oczy dookoła głowy i zachować wyjątkową czujność. Nie brakuje bowiem naciągaczy, czy wręcz oszustów, którzy podstępem chcą sięgnąć do naszego portfela.

Zakładasz firmę? Uważaj na naciągaczy

Jeśli planujesz założenie lub właśnie zarejestrowałeś własną firmę – ten tekst jest dla Ciebie! Od kilku miesięcy pojawiają się informacje, że początkujący przedsiębiorcy z różnych rejonów Polski otrzymują listy z prośbą o uiszczenie stosownej opłaty. Oszuści podszywają się pod Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej.

Przedsiębiorczy jak Polak?

Nic w tym dziwnego. Naciągacze znaleźli nową metodę swoich oszustw, a grupa docelowa ich działań jest niezwykle liczna. Z roku na rok w naszym kraju wzrasta liczba jednoosobowych działalności gospodarczych, a także spółek kapitałowych. Coraz więcej Polaków zamiast pracy na etacie wybiera trudną rolę przedsiębiorcy. Najczęściej w gronie początkujących biznesmenów można spotkać młodych ludzi, którzy po studiach mają pomysł na własny interes. Ich największym marzeniem jest praca na własny rachunek i rozwój swoich idei.

W prowadzeniu biznesu z całą pewnością może pomóc talent, określone umiejętności, jasno wytyczony kierunek działania i przede wszystkim zaangażowanie. To skomplikowana droga, którą jednak warto podążać, choćby po to, aby zyskać zaplecze organizacyjne i finansowe. Właściciel firmy musi jednak pamiętać o tym, że interesy to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale także mnóstwo formalności i przyprawiającej o zawrót głowy biurokracji.

Jak założyć firmę?

Jednym z najpiękniejszych praw dotyczących wszystkich Polaków jest swoboda prowadzenia działalności gospodarczej. W ciągu ostatnich lat założenie swojej firmy stało się niezwykle proste. Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, chcąc zarejestrować działalność, jest wypełnienie formularza CEiDG-1. Jest on dostępny na stronach ministerialnych. Jakie dane należy tam wpisać? Przede wszystkim osobowe, a także określić, czym nasza firma będzie się dokładnie zajmować oraz wybrać formę opodatkowania. Druk jest bardzo skrupulatny. W jego wypełnieniu może nam pomóc doradca, urzędnik lub księgowa. Od tego, co zostanie wpisane w formularzu, może zależeć później profil naszej działalności.

Rejestracja przedsiębiorstwa

Wypełniony wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy dostarczyć do odpowiedniego punktu w naszym urzędzie miasta lub gminy. Istnieje także możliwość przesłania go drogą elektroniczną. Jednak nie zmienia to faktu, że nadal będziemy zobowiązani pojawić się w magistracie, aby go podpisać. Urzędnicy uzupełniają wszelkie dane w systemie internetowym, a następnie wysyłają odpowiednią informację do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rejestracja firmy na tym etapie trwa góra jeden dzień roboczy, a nowy przedsiębiorca otrzymuje wszelkie wiadomości dotyczące wpisu na adres e-mail lub poprzez wiadomość SMS.

Oszustwo na CEiDG

Jakiś czas temu polski Internet obiegła informacja o licznych oszustwach dotyczących właśnie dopiero zarejestrowanych przedsiębiorców. Chodzi o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a konkretniej – o zapłatę za niego. Naciągacze bazując na naiwności niedoświadczonych jeszcze właścicieli firm, rozsyłają do nich listy z żądaniem uiszczenia opłaty. Najczęściej taka wiadomość przychodzi mailowo, ale zdarzają się przypadki, że powiadomienie dostarczane jest przez listonosza. Każdy z listów na pierwszy rzut oka przypomina wezwanie urzędnicze, dopiero dokładne zapoznanie się z treścią pozwala sądzić, że mamy do czynienia z oszustwem.

Zero konkretów

Naciągacze próbują wymusić na przedsiębiorcach uiszczenie opłaty za wpisanie ich do CEiDG lub – jak czytamy w pismach – Centralnego Rejestru Firm i Działalności Gospodarczych. Opłata ma rzekomo wynosić około 200 zł, a w treści listu można znaleźć liczne przepisy prawne, które mają na celu zwiększenie jego wiarygodności i doniosłości. Do każdej wiadomości doczepione są bloczki do jak najszybszego dokonania przelewu. Ponadto naciągacze podają termin przesłania pieniędzy. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, jak sami piszą, jego działalność nie zostanie zarejestrowana.

Nie dajmy się nabrać

Problem polega jednak na tym, że wpis do CEiDG jest w pełni darmowy. Co więcej, dostęp do bazy przedsiębiorców ma każdy z nas. Wystarczy podać imię i nazwisko właściciela, nazwę firmy lub NIP albo REGON, a na monitorze pojawi się wpis z możliwością pobrania go w formie pliku PDF. To właśnie w taki sposób naciągacze zdobywają adresy firmowe nowych przedsiębiorców, na które ślą pisma, licząc na ludzką naiwność. Co należy zrobić z otrzymanym pismem? Wyrzucić. Okazuje się bowiem, że dzięki sprytnie sporządzonej treści listów, ich nadawcy nie łamią przepisów. Niestety, proceder jest prawnie w pełni dopuszczalny, jednak pod dużym znakiem zapytania stoi jego charakter moralny.

Artykuł przygotowany przez ekspertów https://pozyczkowy-portal.pl/

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments