Zalany iPhone? Zbita szybka? Problemy z baterią? Popularne usterki iPhone’ów.

Zalany iPhone? Zbita szybka? Problemy z baterią? Popularne usterki iPhone’ów.

Polecne i promocje

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że sprzęt technologicznego giganta z Cupertino budzi wiele skrajnych emocji wśród użytkowników sprzętu elektronicznego. Od absolutnych fanów elektroniki od Apple po najbardziej zagorzałych przeciwników, każdy ma argumenty za i przeciw iUrządzeniom. Nie jest jednak przypadkiem, że Apple ma wielu oddanych użytkowników. Prostota obsługi, wysoka wydajność, trwałość. Te i zapewne inne cechy użytkownicy iPhone’ów wymieniliby wśród zalet. Mimo tego, jabłkowe smartfony, jak każdy inny sprzęt elektroniczny, ulegają usterkom. Część z nich wynika z naturalnego zużycia się urządzenia, inne z niewłaściwego użytkowania lub z powodu nieszczęśliwego zdarzenia. Co zrobić, gdy iPhone uległ awarii? Zepsutego Jabłka nie trzeba od razu wyrzucać!

iPhone został zalany

Dostanie się cieczy do wnętrza iPhone’a to jeden z najczęstszych przyczyn zepsucia się smartfona. Jest to także jedna z najpoważniejszych awarii jakiej może doświadczyć iPhone. Usterkom związanym z zalaniem ulegają również iPhone’y z certyfikatem wodoodporności (od iPhone 7 do nowszych)!

Dlaczego ciecz jest tak groźna dla iPhone’a?

Przedostanie się płynu do wnętrza smartfonu jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia sprzętu. Najbardziej narażona na awarię po zalaniu iPhone’a jest płyta główna. Dochodzi wtedy do elektrokorozji, która powoduje wyżerki na płycie głównej iPhone’a. Wskutek rdzewienia spoiw lutowniczych dochodzi do zwarcia i w efekcie zepsucia się sprzętu.

Inne wrażliwe na kontakt z cieczą podzespoły to gniazdo ładowania, taśmy ładowania oraz pozostałe metalowe komponenty iPhone’a.

Co zrobić, gdy iPhone zostanie zalany?

Szybko reaguj

Gdy dojdzie do wylania się cieczy na iPhone’a, najważniejsza jest szybka reakcja. Smartfon należy jak najszybciej wyjąć z wody, zdjąć futerał, wytrząsnąć wodę z gniazd ładowania, słuchawkowego i innych oraz delikatnie go osuszyć.

Odetnij zasilanie

Następnie trzeba odciąć smartfon od zasilania. Zalany iPhone powinien przejść twardy reset. Jest to czynność znacznie mocniej działająca na smartfon niż miękki reset. Nie tylko wyłącza iPhone’a, ale też odcina go od źródła zasilania, co można porównać do wyjęcia z niego baterii.

Nie ładuj

Nie ma nic gorszego od połączenia wody i prądu. Zalanego iPhone’a nie powinno się już włączać ani próbować ładować. Dostarczenie zasilania może tylko pogłębić usterkę.

Włóż do ryżu

Stary sposób, który może pomóc zmniejszyć skutki zalania iPhone’a. Ryż posiada właściwości higroskopijne, co oznacza że może wchłaniać wilgoć. Sam ryż nie wchłonie całej wilgoci, ale może pomóc opóźnić skutki dostania się płynu do środka.

Skorzystaj z pomocy serwisu

Zalany iPhone wymaga pomocy serwisu, który dokona kompleksowej diagnostyki i usunie skutki przedostania się płynu do środka smartfonu. Naprawa zalanego iPhone’a polega na rozlutowaniu płyty głównej, wymyciu jej w myjce ultradźwiękowej oraz jej sprawdzeniu pod mikroskopem. Ponadto osuszane jest całe wnętrze.

Bateria iPhone’a krótko działa

Kolejną usterką, z którą często borykają się użytkownicy iPhone’ów jest źle działająca bateria. Jest kilka przyczyn i oznaki zepsucia się baterii iPhone’a. W każdym z tych przypadków konieczna jest wymiana baterii iPhone’a.

Jakie są przyczyny psucia się baterii w iPhone?

Naturalny proces starzenia się baterii

Niezależnie od sposobu użytkowania i dbania o smartfon, bateria iPhone’a podlega naturalnemu procesowi zużywania się. Z biegiem czasu jej pojemność spada, co prowadzi do szybszego rozładowywania się iPhone’a.

Baterie iPhone’ów są zaprojektowane tak, że zachowują maksymalną wydajność przez około 300 cykli ładowania. Inaczej mówiąc, jeśli smartfon jest ładowany raz dziennie, po około roku bateria iPhone’a straci swoją maksymalną pojemność.

Baterie litowo-jonowe używane w iPhone’ach zachowują ponadto 80% pojemności po około 500 cyklach ładowania.

Czym jest cykl ładowania?

Nie każde podłączenie iPhone’a do ładowarki musi oznaczać jeden cykl ładowania. Pełny cykl ładowania oznacza jednorazowy spadek energii od 100% do 0%.

Załóżmy, że w ciągu dnia wykorzystane zostało 75% baterii. Następnie przez noc bateria została naładowana do 100%. Jeśli następnego dnia stan baterii spadnie o 25 %, wyładuje się w sumie 100%, a dwa dni będą sumować się do jednego cyklu ładowania.

W ten sposób, w zależności od sposobu korzystania z urządzenia, zakończenie cyklu może potrwać kilka dni. To z kolei oznacza, że bateria może osiągnąć 300 cykli ładowania po około trzystu dniach, a może np. po pięciuset.

Niewłaściwe użytkowanie

Przyczyną problemów z baterią w iPhone może być także niestosowanie się do zasad jej właściwego użytkowania. Najczęstszymi powodami jej psucia są w tym wypadku korzystanie z ładowarki do iPada lub narażenie baterii iPhone’a na wysokie temperatury.

Dlaczego właściwa ładowarka jest tak ważna?

Ładowarka dostarczona z iPhonem w pudełku wraz ze smartfonem to gwarancja ładowania przy prawidłowym napięciu i natężeniu prądu a także w przewidzianym przez producenta czasie.

Ładowarka dedykowana innemu modelowi iPhona lub przeznaczona do iPada może popsuć smartfon ze względu na inne parametry techniczne baterii, do którego jest przeznaczona.

Także podróbki są dla baterii niebezpieczne. Nie tylko mogą nie zapewniać właściwego napięcia i natężenia, ale są również inaczej zbudowane. Złącze Lightning jest bowiem zbudowane z opatentowanych chipów usprawniających komunikację z urządzeniem i chroniących je przed wahaniami napięcia. Dotyczy to również przewodów innych producentów, którzy posiadają oficjalny certyfikat Made for iPhone / iPad / iPod (Mfi).

Jak szkodzą baterii wysokie temperatury?

Szczególnie ważne jest unikanie wystawiania urządzenia na działanie temperatur otoczenia wyższych niż 35° C, które mogą trwale uszkodzić baterię. Oznacza to, że nie będzie ona zasilać urządzenia tak długo, jak długo jest ładowane. Ponadto, oprogramowanie iPhone’a może ograniczyć ładowanie powyżej 80 %, gdy zalecane temperatury akumulatora zostaną przekroczone.

Jakie są skutki psucia się baterii w iPhone?

Niezależnie od przyczyny słabego działania baterii, można wymienić następujące objawy jej zepsucia:

– krótki czas działania;

– wysoka temperatura podczas korzystania z iPhone’a

– wskazywanie błędnego poziomu naładowania baterii;

– wyłączanie się iPhone’a na mrozie;

– w najgorszym przypadku – wypychanie ekranu do góry na skutek puchnięcia baterii.

Co zrobić, gdy bateria w iPhonie słabo działa?

Pożegnaliśmy się już z czasami samodzielnego otwierania obudowy i prostej zamiany starej baterii na nową. Naprawa baterii iPhone’a to skomplikowany proces otwierania obudowy, odłączania ekranu i złącz baterii. Z tego powodu wymiana baterii iPhone’a powinna zostać wykonana w specjalistycznym serwisie.

Zbita szybka/zepsuty ekran iPhone’a

Następnym bardzo częstym uszkodzeniem smartfonu jest zbita szybka lub uszkodzony wyświetlacz iPhone. Na szczęście samo stłuczenie szybki nie wymaga wymiany całego panelu LCD.

Na czym polega wymiana szybki w iPhone?

W przypadku zbicia szybki serwis dokonuje procesu refabrykacji wyświetlacza czyli jej wymiany przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego panelu LCD.

Sama refabrykacja ekranu to skomplikowany proces składający się z kilku etapów takich jak separacja zbitej szybki od sprawnego wyświetlacza, usunięciu resztek kleju, czyszczeniu panelu LCD i ponownym połączeniu z nową szybką.

Kiedy potrzebna jest wymiana wyświetlacza w iPhone?

Znacznie gorszym uszkodzeniem jest zepsucie się samego panelu LCD. Awaria panelu LCD jest widoczna, gdy dzieją się takie rzeczy jak:

– występowanie poziomych lub pionowych pasków na ekranie;*

– brak pełnego obrazu (na części ekranu nic się nie wyświetla);

– przebarwienia lub plamki na ekranie.

W takich przypadkach trzeba wymienić cały ekran.

*Paski na ekranie mogą oznaczać też uszkodzenie płyty głównej. Przyczynę takiego defektu można ustalić tylko w serwisie.

Na czym polega naprawa ekranu w iPhone?

Naprawa wyświetlacza jest złożonym procesem demontażu wadliwych i montażu nowych komponentów.

By wymienić ekran należy otworzyć iPhone’a, zdemontować przednią kamerę, czytnik linii papilarnych, mikrofon i tylną osłonę wyświetlacza.

Ponowny montaż polega na umieszczeniu nowego panelu składającego się z polaryzatora, ramki, wyświetlacza Retina, podświetlenia ekranu i ponownym montażu wcześniej wyjętych podzespołów.

Po zakończeniu montażu ekran poddawany jest testom sprawdzającym jego sprawność. Panel sprawdzany jest pod kątem odwzorowania kolorów oraz sprawności warstwy dotykowej.

Gdzie uzyskać pomoc?

Tak jak zostało wspomniane wyżej, naprawa zalanego iPhone’a, wymiana baterii czy zbitej szybki/wyświetlacza to zajęcia wymagające odpowiedniego sprzętu, znajomości specyfiki sprzętu Apple oraz niezbędnego doświadczenia.

W przypadku problemów z działaniem iPhone’a oraz innych urządzeń Apple polecamy serwis Apple Fix.

Proces naprawy iPhone’a w serwisie Apple Fix składa się z kilku dogodnych dla klienta etapów:

– przyjęcie smartfonu do serwisu;

– diagnoza usterki i sprawdzenie pozostałych podzespołów;

– udzielenie klientowi informacji o przyczynach usterki i zaproponowanie możliwości naprawy;

– po akceptacji kosztów przez klienta naprawa iPhone’a.

A co jeśli nie mam kiedy pójść do serwisu?

Nic nie szkodzi! Apple Fix oferuje możliwość naprawy wysyłkowej. Także i w tym wypadku naprawa zostanie dokonana dopiero po akceptacji kosztów przez klienta!

By zamówić naprawę wysyłkową, wystarczy wejść do na stronę applefix.pl

Po wypełnieniu formularza zostanie wysłany kurier, który odbierze zepsuty smartfon do serwisu. Tam, po akceptacji kosztów przez klienta, sprzęt zostanie naprawiony i odesłany kurierem na podany adres.

Jakie są koszta naprawy iPhone’a w Apple Fix?

Naprawa zalanego iPhone’a

Orientacyjny koszt naprawy zalanego iPhone’a jest zależny od modelu i waha się w cenach między 99 zł a 149 zł. Koszt diagnostyki wynosi 100 zł i jest zaliczany do kosztów ewentualnej naprawy.

Czas naprawy wynosi od 3 do 7 dni roboczych w zależności od tego jak poważna jest awaria. W przypadku naprawy wysyłkowej czas ten wydłuża się o 1 dzień roboczy.

Apple Fix udziela ponadto gwarancji na naprawę, która wynosi 1 miesiąc. Po wykonanej naprawie przeprowadza także bezpłatny test iPhone’a.

Wymiana baterii

Wymiana baterii w serwisie Apple Fix kosztuje od 99 zł (iPhone 5) do 349 zł (iPhone 8 Plus).

Czas naprawy? Doświadczeni serwisanci i pełen magazyn pozwalają wymienić baterię jeszcze w tym samym dniu! W przypadku naprawy wysyłkowej jest to 1 dzień roboczy.

Także na baterię Apple Fix udziela gwarancji. Wynosi ona 4 miesiące. Czas gwarancji w Apple Fix jest wyraźnie dłuższy niż w innych serwisach, w tym także tych autoryzowanych!

Na życzenie klienta może zostać wykonany także test wydajnościowy nowej baterii. Trwa on 4 godziny.

Wymiana szybki zbitej szybki

Wstawienie nowej szybki to koszt od 149 zł (iPhone 5) do 599 zł (iPhone 8 Plus).

Także i w tym wypadku naprawa jest realizowana jeszcze tego samego dnia. W przypadku naprawy wysyłkowej jest to 1 dzień roboczy.

Na zbitą szybkę Apple Fix udziela również 4-miesięcznej gwarancji.

Po dokonanej naprawie technik wykona także bezpłatny test ekranu pod kątem responsywności.

Wymiana wyświetlacza

Naprawa wyświetlacza kształtuje się w przedziale od 175 zł (iPhone 5) do 799 zł (iPhone 8 Plus).

Przed wykonaniem naprawy serwisant Apple Fix wykonuje diagnostykę ekranu. Jej celem jest sprawdzenie czy uszkodzeniu rzeczywiście uległ panel LCD czy jedynie szybka. Diagnoza pozwala klientowi ograniczyć koszta ewentualnej naprawy.

Wyświetlacz także jest wymieniany w ciągu jednego dnia. W przypadku naprawy wysyłkowej jest to 1 dzień roboczy.

Po dokonanej naprawie klient otrzymuje 4 miesiące gwarancji na nowy wyświetlacz.

Naprawa kończy się bezpłatnymi testami telefonu. Technik sprawdza odwzorowanie kolorów i reakcję na dotyk.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments