Zbiorniki wyrównawcze - jakie mają zastosowanie?

Zbiorniki wyrównawcze – jakie mają zastosowanie?

Poradnik Klienta

Wszystkie instalacje ogrzewania centralnego muszą być wyposażone w specjalne urządzenia, mające na celu zabezpieczenie ich działania przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Przekroczenie wartości granicznej mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych awarii i uszkodzeń nie tylko instalacji, ale również budynku, w którym działa system grzewczy tego typu. W związku z powyższym niezbędnym elementem właściwie zabezpieczonej instalacji grzewczej jest zbiornik wyrównawczy, który swoim działaniem wyrównuje ciśnienie w całości obiegu, zapobiegając tym samym skutkom jego nagłego wzrostu.

Jakie zadanie spełnia zbiornik wyrównawczy?

Zbiorniki wyrównawcze znajdują zastosowanie w otwartych instalacjach ogrzewania centralnego. Mają za zadanie przejmować nadmiar cieczy grzewczej, której objętość zwiększa się w wyniku podgrzewania. Instalacja pracuje bowiem pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego wytworzonego przez wodę, która ulega podgrzewaniu. W wyniku tego procesu jej objętość wzrasta. Aby instalacja mogła dobrze funkcjonować, konieczne jest zastosowanie kontenera, który przejmie jej nadmiar.

Zbiorniki wyrównawcze pełnią więc rolę kompensatorów objętości cieczy w czasie pracy instalacji. Brak takiego urządzenia prowadziłby do uszkodzeń pozostałych elementów instalacji, jej rozszczelnienia w miejscach przyłączeń zaworów lub grzejników, a nawet do pękania rur. W trakcie pracy układu grzewczego zbiornik wypełnia się wodą i sprężoną parą. Co ważne, przyjmuje się, że zbiornik taki musi być w stanie przyjąć nie mniej niż 4% całej wody zgromadzonej w instalacji.

Rodzaje naczyń wyrównawczych

Zbiorniki wyrównawcze możemy podzielić na dwie kategorie w zależności od rodzaju zastosowanej instalacji. Pierwsze z nich to zbiorniki otwarte, które instalowane są w systemach otwartych wyposażonych w kotły zasilane paliwami stałymi takimi jak węgiel czy drewno. Mają one zabezpieczać przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i zagotowaniem się wody.

Zbiornik taki musi być zamontowany w najwyższym punkcie całego układu, umożliwiając parze wodnej skraplanie się i swobodne spływanie do kanalizacji specjalną rurą przelewową. Woda z obiegu dostaje się do niego za pomocą rury wznośnej. Drugim rodzajem są zbiorniki przeponowe, które mają zastosowanie w instalacjach zamkniętych z kotłami gazowymi i olejowymi. Nadmiar wody pobierany jest dzięki automatycznemu obiegowi wody, co pozwala na równomierne rozłożenie ciśnienia we wszystkich elementach instalacji.

Konstrukcja zbiornika

Zbiorniki wykonywane są ze stali węglowej z proszkową powłoką. Mają najczęściej cylindryczny lub płaski kształt, a ich wnętrze dzieli się na dwie komory – wodną i powietrzną. Przedzielone są membraną odporną na działanie wysokich temperatur. Część wodna zbiornika dla zabezpieczenia przed korozją wykładana jest polipropylenem. Zbiorniki mogą mieć również zawór bezpieczeństwa, dzięki któremu możemy chronić instalację przed przekroczeniem dopuszczalnego ciśnienia. Zawór ten otwiera się w wypadku, gdy w zbiorniku znajduje się zbyt dużo wody i uwalnia ją, obniżając tym samym ciśnienie.

Artykuł powstał we współpracy z Komnino.com.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments