Złącza 4-pinowe Molex. Czemu są tak popularne?

Złącza 4-pinowe Molex. Czemu są tak popularne?

Polecne i promocje

4-pinowe złącza Molex stanowią jedno z najbardziej rozpowszechnionych rozwiązań w dziedzinie komputerów. Praktycznie wszyscy je znamy, ponieważ występują w układach zasilających z zasilaczami ATX. Jednak z czego wynika ich rozpowszechnienie? Przekonajmy się, jakie cechy zadecydowały o tak wielkiej popularności.

Molex – złącze pełne mocy

Przenoszenie dużych mocy jest niezbędne w wielu układach zasilających. Rozruch każdego urządzenia elektronicznego jest szczególnie wymagający pod względem mocy, ponieważ wiąże się z pokonaniem oporu we wszystkich układach. Co więcej, niejedno urządzenie również w trakcie pracy wymaga zasilania prądem o wysokim natężeniu.

Złącze Molex 4 pin sprawdza się w tym przypadku doskonale. Pozwala na przenoszenie wysokiego natężenia prądu, sięgającego nawet 7 A. Zazwyczaj grube styki oraz wysoka jakość wykonania gwarantują przesyłanie prądu bez większych strat, co jest sposobem na uzyskanie wysokiej mocy rozruchowej i w cyklu pracy.

Zabezpieczenie przed przepięciem

Złącza 4-pinowe typu Molex są szczególnie polecane osobom, którym zależy na bezpiecznym połączeniu w ich urządzeniu, Nie pozwalają bowiem na odwrotne połączenie wtyczki z gniazdkiem. Dzięki temu uniemożliwiają pojawienie się odwrotnej polaryzacji, zwarcia lub przepięcia. Ich funkcja zabezpieczająca jest szczególnie ważna ze względu na to, iż urządzenia elektryczne są bardzo czułe na wszelkie niepożądane zmiany w przepływie prądu. W skrajnych przypadkach niewłaściwa polaryzacja mogłaby nawet doprowadzić do wybuchu pożaru.

Kompatybilność z wieloma układami

Złącza 4-pinowe Molex są chętnie wybierane również dlatego, że są kompatybilne z wieloma układami oraz z większością zasilaczy ATX. Dzięki temu bez najmniejszych obaw możemy stosować te zasilacze i kompatybilne rozwiązania we własnych projektach, nie mając żadnych problemów z tym, że nie pasują do siebie i wymagają poszukiwania alternatywnego rozwiązania.

Różne rodzaje złącz Molex

Złącza molex produkowane są w formie 4-pinowej, zarówno jako złącza typu męskiego (piny), jak i złącza typu żeńskiego (gniazda). Wybierając odpowiednie złącze, należy koniecznie zwrócić uwagę na ten bardzo istotny szczegół, który bezpośrednio wpływa na możliwość wykorzystania złącza w przewidzianym do tego układzie.

Ważnym udogodnieniem może być też wybór pomiędzy złączem montowanym na kablu a lutowanym na płytce. Dzięki temu z pewnością będzie je można dostosować idealnie do oczekiwań i warunków, w jakich mają działać.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments